10 milyar liraya kadar ek vergi geliri

Türk ekonomisinin gelişmesi ve kayıt dışının önüne geçilmesi için önemli bir adım olan yazarkasa POS’a geçiş süreci devam ediyor

Verifone’un, ödeme kaydedici cihazlar sektöründe 30 yıllık deneyimi bulunan Profilo ile birlikte ürettiği Profilo Verifone VX 680 E-1 ve Hugin ile birlikte ürettiği VX675 ECR POS cihazları ergonomik yapısı, hafifliği ve dayanıklılığı ile dikkat çekiyor.

Yol gösterici

Verifone Türkiye, Güney Avrupa ve Rusya’dan sorumlu Genel Müdürü Onur Altınbaş, Verifone’un yıllardır Türkiye’de ödeme sistemleri sektöründeki önemli oyunculardan biri olduğunu söyledi. Türkiye’deki bankacılık ve finans sektörünün dünyanın en gelişmiş ve yenilikçi sektörü olduğunu dile getiren Altınbaş, ‘’Türkiye’de uygulamaya başlanan yazarkasa POS uygulamasının dünya için bir ilk olması da bunu gösteriyor.

Kazancı artırıyor

Biz Verifone Türkiye olarak Türkiye’nin dinamik sektör yapısı sayesinde geliştirilen ürünleri aynı zamanda yurt dışına pazarlamayı kendimize misyon edinmiş durumdayız.  Ödeme sistemleri konusunda Verifone olarak dünya üzerindeki birçok ülkeye yol gösterici konumundayız’’ dedi.
Altınbaş, Kayıt Dışı ile Mücadele Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun verdiği bilgiye göre POS ve yazarkasa birleşmesinin her 1.000 liralık kart harcamasından 20 liralık vergi geliri  artışı anlamına geldiğini de aktararak, her alışverişin fişi kesileceği için devletin 5-10   milyar lira arasında ek vergi geliri elde edeceğini vurguladı.
Yazarkasa POS’un ülkeye olduğu kadar esnafa da kazandıracağına  işaret eden Altınbaş, şunları söyledi:  ‘’POS’un sahibi işletmeci olacağı için esnaf, fatura ödemeleri ve mobil telefonlara TL yüklemesi gibi kazanç artırıcı başka uygulamalar da geliştirebilir. 2015 yılı sonuna kadar bakkal Mehmet de, kuruyemişçi Hasan Abi de yasarkasa POS alacak. Böylece dükkanlarını fatura ödeme, TL yükleme merkezi haline getirebilecekler. Bu sayede kazançları da artacak.’’

1 milyon POS terminali var

Verifone tarafından geliştirilen bankacılık uygulamalarının POS terminallerinde yıllardır   sorunsuz olarak kullanıldığını da belirten Altınbaş, ‘’ Halihazırda sahada çalışır durumda 1 milyondan fazla POS terminali bulunuyor. Her bankaya ait farklı   bankacılık uygulamaları sahadaki cihazlarımızda sorunsuz olarak çalışıyor. Çünkü verifone POS terminalleri, modern, sağlam ve ergonomik yapıda kullanıcı kolaylığı düşünülerek tasarlanıyor’’ diye konuştu. 

YORUM YAP

YORUMLAR (0)

Yandex.Metrica