2020 yılında Octet'in işlem sayısı yüzde 300 arttı

Avustralya merkezli ödeme kuruluşu Octet, 2020 yılına ait finansal sonuçlarını açıkladı. Octet Türkiye, 2019 yılına göre işlem sayısını yaklaşık 3 kat artırarak işlem hacmini 395 milyon TL’den 1,2 milyar TL’ye çıkardı.

COVID-19 pandemisi tüm dünyada iş yapış şekillerini kökten değiştirdi. Özellikle fintech yatırımlarına son dönemde hız veren ve bu yapıları benimseyen şirketler salgından daha az hasarla çıktı ve çıkmaya devam ediyor. 65 ülkede faaliyet gösteren Avustralya merkezli ödeme kuruluşu Octet Türkiye Satış ve Pazarlama Bölüm Başkanı Kazım Can Saydam, Octet üzerinden geçen işlem sayısında yüzde 300 artış sağladıklarını ve işlem hacmini 395 milyon TL’den 1,2 milyar TL’ye çıkardıklarını belirtti. 

Gelirlerini de yüzde 300’e yakın artırdıklarının altını çizen Saydam, “Octet Türkiye olarak 2019’da 29 bin adet olan işlem sayımızı 2020’de 84 bin adede çıkartarak, yaklaşık yüzde 300’e varan bir büyüme sağladık. Rakamların ardında yatan ve büyümeyi getiren en önemli faktör; yeni müşteriler kazanırken, eldeki müşterilerimizin işini büyütmesi oldu. 2020 yılında 2019’a kıyasla Octet üzerinden geçen işlem tutarını 3 katına çıkartmayı başardık. Bu büyümenin yüzde 60’tan fazlasını mevcut müşterilerimizden sağladık. Diğer nedenleri ise pandeminin dinamikleri değiştirmesi, tüketici alışkanlıklarının farklılaşması ve müşterilerimizin aldıkları hizmetten memnun olmaları” dedi. 

Saydam, sektör dağılımının 2019’da, hızlı tüketilen ürünlerde % 58, elektronikte % 11, otomotivde %11, yapı malzemelerinde %7, makine ve iş makinelerinde % 6 ve diğer sektörlerde % 9 olduğunu belirterek; bu rakamların 2020’de hızlı tüketim ürünlerinde % 56, elektronikte % 14, otomotivde %10, yapı malzemelerinde %10, Makine ve iş makinelerinde % 5.5 olduğunu açıkladı. 

2019 yılında 2400’ün üzerinde mevcut müşterisinin yanı sıra, Octet Platformunu kullanmaya karar veren müşterilerinin de güvenli bir şekilde satışlarını artırdıklarını vurgulayan Saydam; “Müşterilerimiz yeni yıla ve pandemi sürecine ellerinde hazır, güvenli, kolay kullanışlı, uzaktan temassız tahsilat platformu ile girdiler. 2020’de küçülen sektörlerde bile yeni müşteri kazanmaya ve müşteri sayımızı artırmaya devam ettik. Mevcut müşterilerimiz ise büyümemize katkı sağladı.  En önemli etkenler, modern, kullanışlı bir platformun yanı sıra müşterilerimize değişik tahsilat yöntemleri sunmamız. Öte yandan, banka ve diğer stratejik ortaklarımız ile yaptığımız işbirlikleriyle de müşterilerimizin işlerini daha da kolaylaştırıyoruz” şeklinde görüşlerini dile getirdi.

 

YORUM YAP

YORUMLAR (0)