3D Secure 2.0 ile ilk işlemi Payten gerçekleştirdi

Kartlı ve kartsız işlemler için e-ödeme, ATM, POS çözüm ve hizmetleri sunan Payten, 3D Secure’ün güncellenen versiyonuyla Türkiye’de ilk işlemi yaptıran firma oldu...

Avrupa’nın 6’ncı büyük yazılım firması Asseco Group bünyesinde faaliyet gösteren ödeme şirketi Payten, güvenli e-ödeme konusunda Türkiye’de bir ilke daha imza attı. Payten Türkiye Genel Müdürü Burak Kutlu, bu “ilk”in ayrıntılarını ve ödemeler dünyasına sağlayacağı avantajları şöyle anlatıyor:

“Payten olarak Türkiye’deki e-ödeme serüvenimiz 20 yıla dayanıyor. Hem Türkiye’de hem de Güneydoğu Avrupa’da çalışmalarımızla öne çıkıyoruz. Şimdi de 3D Secure 2.0 güncellemesiyle ilk işlemi başarıyla gerçekleştirmekten gurur duyuyoruz. Bu başarıda emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bildiğiniz gibi bankalara sunduğumuz e-ödeme altyapımız NestPay, şu anda 25 bankada koşuyor. Bu çalışmayla Türkiye ve yurtdışındaki tüm bankalara 3D Secure 2.0 hizmetini Nestpay e-ödeme altyapısıyla sunmuş olduk. E-ödeme işlemleri, 3D Secure 2.0 sayesinde alışveriş deneyimini etkilemeden daha güvenli ve hızlı gerçekleşebiliyor. 3D Secure 2.0 protokolü tüm cihazları destekleyerek ve akıllı ‘fraud’ önleme yöntemleriyle kart sahibini tanıyarak daha müşteri odaklı bir ödeme süreci sunuyor. Daha önce şifre sorarak gerçekleşen kimlik doğrulama işlemi artık sadece yüksek riskli işlemler için yapılacak. Düşük riskli işlemler ise şifre yerine ödeme geçmişi, lokasyon, cihaz ve IP tanıma gibi bilgilerle sahtekârlık girişimlerine karşı akıllı fraud yöntemleriyle korunacak. Dolayısıyla ödeme süreci daha da kısalacak ve işlem terk etme oranı da düşecek.”

PCI-DSS testlerinden de başarıyla geçti

Burak Kutlu, Payten’in sektörde güvenlik standartlarını belirleyen PCI-DSS denetimlerinden de düzenli olarak geçtiklerini vurguluyor. Kutlu, “Günümüz dijital şartlarında PCI standartları da güvenli ödeme yapılabilmesi için sık sık güncelleniyor. Biz de kurum olarak bu güncellemeleri takip ediyor ve testlerden geçiyoruz. 3D Secure 2.0 protokolü için de PCI 3DS Core Security Standard denetimini başarıyla geçtik” diyor.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)