3D Secure 2.0 ile ödemeler daha güvenli ve sürtünmesiz

Finartz 3D Secure 2.0 ürünleri ile EMVCo’dan sertifika alan ilk Türk şirketi oldu.

Son 4 yılın en hızlı büyüyen FinTek'i Finartz, 3D Secure 2.0 sürüm için geliştirdiği ürünlerle küre EMVCo'dan sertifika alan 71 şirketten biri oldu. Bu sertifikayı alan ilk Türk şirketi olan Finartz'ın referansları arasında BKM, TROY GO, BKM Express, N11, GittiGidiyor, Modanisa, Zubizu, Trendyol, Modanisa, Getir, SiPay gibi önemli markalar yer almaktadır. Finartz, sertifikalı ürün ihracatında ise ABD, Doğru Avrupa, Batı Afrika, Arap Yarımadası gibi bölgelerden banka ve e-ticaret kuruluşlarının ilgi odağı haline geldi.

2016 yılında kurulan ve kendini “FinTek Stüdyo” olarak konumlandıran Finartz, finansal teknolojiler alanında son kullanıcının hayatını kolaylaştıran inovasyonları, birer altyapı haline getirerek finansal kuruluşlarla buluşturuyor. Sektörde 5 yılı geride bırakan Finartz, 3D Secure 2.0 ürünleriyle dünyada güvenli ödeme işlemlerinin geçerliliği konusunda tek otorite kuruluş olan EMVCo’dan sertifika almayı başaran 71 şirketten biri oldu. Finartz, bu sertifikayı alan ilk Türk şirket olmanın yanı sıra 4 farklı ürünün üçüne de sahip olan dünyadaki 71 şirketten ikincisi olarak dikkatleri üzerine çekti.

3DSecure 2.0, e-ticarette satışları artırıyor

Ödeme işlemleri için hızlı ve güvenli bir doğrulama yöntemi olan 3D Secure; acquirer (üye işyeri/üye işyeri için ödeme sağlayıcısı), interoperability (birlikte çalışabilirliği sağlayan yapılar) ve issuer (kart vb ödeme aracı sunan/düzenleyen kuruluş) olmak üzere üç temel domain’e sahip.
EMVCo, teknolojik gelişmelerle birlikte değişen müşteri alışkanlıkları ve mobil cihazların yaygınlaşmasından yola çıkarak 2016 yılında 3D Secure (3DS) 2.0 versiyonunu yayınladı. Uzun yıllar kullanılan 3D Secure 1.0 için güncelleme yapılmazken, 3D Secure 2.0’ın şimdiden 2.2 versiyonu yayınlandı. Aslında 2.0 versiyonundaki yapı da 3DS 1.0’daki gibi işliyor ama domain bileşenlerinde önemli değişiklikler ve geliştirmeler yapıldı. Finartz da bu yeni versiyon düzenlemelerini yakından takip ederek ürünlerini güncelliyor.

3DS 2.0, "riskli doğrulama" ve kart hamilinin gerekmeden "sürtünmesiz akış" yaratmaya yönelik geliştirmelerle gerekli bir ihtiyacı karşılamış oldu. "Makine öğrenimi" algoritmalarını kullanarak daha iyi risk alma işlemi yapabilen 3DSecure 2.0, sanal ortamda daha fazla veri kaynağına bağlı olması ve Bu Sayfaları tüketicilerin ödeme sırasındaki davranışlarını işleyebilmesi 10 kata kadar daha iyi değerlendiriyor. Böylelikle büyüyerek online alışverişlerde işlem tamamlama oranı 85'e kadar artıyor, "sepet terk" sayısı ise yüzde 70 oranında düşüyor.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)