ABD istihbaratı Covid-19'un kökenini araştırdı

ABD İstihbaratı, Covid-19’un kökeni konusunda bölünmüş durumda

ABD istihbarat servisleri, Covid-19’un kökeni konusunda ikiye bölünürken, Çin yönetiminin küresel salgın başlamadan önce virüs hakkında bilgisi olmadığı görüşünde olduğu bildirildi.

Euronews'un haberine göre ABD’li istihbaratçılar, virüsün bir biyolojik silah olarak geliştirildiği görüşüne katılmıyor ve "muhtemelen" "genetik olarak" tasarlanmadığı düşüncesini taşıyor.

Başkan Joe Biden’ın talimatıyla virüsün kökeni konusunda araştırmalar yapan istihbarat servisleri, 90 günlük incelemenin ardından bulgularının bir kısmını bugün kamuoyu ile paylaştı.

Raporun gizli olmayan bölümünün özetine göre, istihbarat servislerinden dört yetkili, virüsün başlangıçta bir hayvandan insana bulaşma ihtimalini düşük olarak görüyor.

Beşinci istihbarat görevlisi ise virüsün, laboratuvarla bağlantılı olduğu tezine orta dereceli güvenle yaklaşıyor.

İstihbaratçılar, virüsün bir biyolojik silah olarak geliştirildiğine ise inanmıyor. Yine istihbaratçılar virüsün, "muhtemelen" "genetik olarak" tasarlanmadığı düşüncesini taşıyor.

Salgının ilk çıktığı ülke olan Çin’in, ABD ve uluslararası bilim dünyasıyla virüsün kökeni konusunda ayrıntılı çalışmaya gitmek istememesi yüzünden konu ile ilgili spekülasyonlar artmıştı.

ABD istihbarat servisleri, Çin’i uluslararası araştırmaları engellemek, bilgi paylaşımına direnmek ve ABD de içlerinde olmak üzere diğer ülkeleri suçlamaya devam etmekle itham etti.

Başkan Joe Biden de, yaptığı bir açıklamayla Çin’i virüsün kökeniyle ilgili çalışmalara destek vermemekle suçladı. Biden, “Bütün dünya soruların yanıtlarını bilmeyi hak ediyor ve onları alana kadar rahat etmeyeceğim. Sorumlu milletler dünyanın geri kalanına karşı bu tür sorumluluklardan kaçmazlar.' diyerek Çin’e tepkisini dile getirdi. 

YORUM YAP

YORUMLAR (0)