Alman bankasından lira uyarısı

Commerzbank, reform programının itiraz, ikazlarla beraber geldiğine işaret ederek Türk Lirası'nın önümüzdeki aylarda zayıflayabilceğini savundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın dün açıkladığı Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019'un ardından değerlendirmede bulunan Commerzbank, reform programının itiraz, ikazlarla beraber geldiğine işaret ederek Türk Lirası'nın önümüzdeki aylarda zayıflayabilceğini savundu.

"ABD Doları/Türk Lirası paritesinde önümüzdeki aylarda yukarı yönlü bir trend izleneceğini tahmin ediyoruz" ifadelerini kullanan Commerzbank, Albayrak'ın gıda tedarik zinciri konusunda dün ortaya koyduğu reformun, enflasyon ile başa çıkmakta yetersiz kalabileceğini düşündüklerini belirtti. 
Banka bilançolarındaki belirli sorunlu kredilerin özel bir "kötü banka' veya girişim fonuna aktarılması planının "faydalı" olabileceğine işaret eden Commerzbank, ancak bunun piyasa katılımcılarının "bu yükümlülüklerin nasıl oluştuğunu unutacakları ve aniden bankaları sağlıklı olarak görecekleri" anlamına gelmediğini vurguladı.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)

Yandex.Metrica