Altın yatırımcısı mutlu olacak

Geçtiğimiz yıl büyük değer kaybeden altın, Fibonacci sayılarından yola çıkılarak yapılan öngörülere göre bu yıl 1300 doların üzerine çıkabilir

Geride kalan yılı yüzde 30'a yakın değer kaybıyla kapatan altının bu yıl değer kazanabileceği belirtildi. Ortaçağ'da yaşayan İtalyana matematikçi Leonardo Fibonacci'nin kendi adını taşıyan sayı dizisinden yola çıkılarak yapılan analizlere göre altın ilk etapta 1280 dolara doğru hareketlenecek. Fanvestments yatırım şirketi CIO'su Matt Fanning, "1244 dolarda önemli bir Fibonacci seviyesi yakaladık. Sıradaki Fibonacci düzeyi 1273 doların hemen altında bulunuyor" şeklinde konuştu.

SABIRLI OLMAK GEREKİYOR

Barclays Asya-Pasifik'in Baş Teknik Analisti Dhiren Sarin, "Bizim görüşümüz biraz sabırlı olmaktan yana" dedi ve, "Fiyatların 1350 dolara kadar çıkabilmesi için önce 1270-1280 seviyesinde tutunması gerekiyor" diye ekledi.

FIBONACCI DİZİSİ

Fibonacci analizi, Fibonacci dizisinden yola çıkarak piyasadaki destek ve direnç noktalarını tahmin etmeye yarayan bir öngörü aracı. Fibonacci dizisi ise, her sayının kendinden öncekiyle toplanması sonucu oluşan ve "1, 1, 2, 3, 5, 8, ..." şeklinde ilerleyen sayı dizisine verilen isim.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)