Asgari ücretle ilgili yeni gelişme!

Asgari ücret ile ilgili Cumhur İttifakı'nın tartıştığı ve vergiden muaf tutulacağı belirtiliyor. Eğer asgari ücret vergiden muaf tutulursa bugünkü maaşlara göre 750 lira zamlanacak.

Asgari ücret ile ilgili düzenleme geliyor. Seçim anketi sonuçlarında yaşanan düşüşler ortaya çıkınca iktidar "oy kaybı"nı önlemek için asgari ücret düzenlemesinin 2023’ten önce uygulanmasını öngörüyor. Ancak olası düzenleme konusunda ittifakın iki ortağı arasında "görüş ayrılığı" bulunuyor.

Bugünkü asgari ücret rakamı brüt olarak 3 bin 577,50 TL. Ancak bu rakam çalışan işçiye verilmiyor. Asgari ücret ile çalışan işçiye Asgari Geçim İndirimi dahil net 2 bin 825.90 TL ücret ödeniyor. Çünkü asgari ücretliden yüzde 14 SGK İşçi Payı, yüzde 1 İşsizlik Sigortası Primi Payı, yüzde 15 gelir vergisi, binde 7.59 da damga vergisi kesiliyor.

Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'un haberine göre, MHP, “söz konusu vergilendirmenin gelir adaletsizliğine sebep olduğunu, asgari ücretlinin artan enflasyon karşısında ezildiğini” belirtiyor. Bu nedenle de “asgari ücretlinin vergilerden muaf olması gerektiğini” dile getiriyor. Ancak AKP kanadının “asgari ücretlinin vergiden muaf olmasından” çok “vergi kalemlerinde kısmi düzenleme üzerinde durduğu” konuşuluyor.

ASGARİ ÜCRET 750 LİRA ZAMLANACAK

Eğer asgari ücret vergiden muaf tutulursa maaşlarda dikkat çeken bir artış olacak. Bugünkü maaşlara göre 750 liralık bir kesintiden kurtulacak olan asgari ücretlilerin eli bir nebze de olsa rahatlayacak.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)