Avrupa Merkez Bankası faizi değiştirmedi

Avrupa Merkez Bankası(ECB), faiz oranlarında bir değişikliğe gitmedi.

ECB'den yapılan açıklamaya göre, refinansman operasyon faiz oranının %0,00 olarak devam etmesine kararı verildi. Analistlerin beklentisi de faiz oranının değiştirmeyeceği yönündeydi.

ECB, bankaların merkez bankasında tuttukları mevduat için ödenen faiz oranını gösteren faiz oranını %-0,50 olarak korudu.

Piyasa beklentisi de faizin değişmeyeceği yöndeydi.

ECB, marjinal faiz oranını %0,25 olarak korudu. Analistler de faiz oranında değişiklik beklemiyorlardı.
Banka, yeni ve uzun vadeli kredi sunulacağını açıkladı. Açıklamada ek LTRO düzenleneceği ve geçici olarak Euro Bölgesi Finansal Sistemine likitide desteği sağlanacağı ifade edildi.

Euro Bölgesinde yıllık tüketici fiyatları %1,2, çekirdek tüketici fiyatları %1,2 seviyesinde bulunuyor.

ECB'nin SPF anketinde enflasyon tahmini 2020 yılı için %1,2,  2021 yılı için %1,4, 2022 yılı için %1,5 seviyesinde bulunuyor.

ECB Başkanı Christine Lagarde'ın kararla ilgili basın toplantısı TSI 16.30'da gerçekleşecek.

ECB'nin 2020 toplantı takvimi:
30.04.2020
04.06.2020
16.07.2020
10.09.2020
29.10.2020
10.12.2020

Avrupa Merkez Bankası (ECB) doğrudan gözetimi altında olan bankaların koronavirüsün ekonomik etkilerinin görünmeye bayladığı ortamda reel  ekonomiyi fonlara rollarını yerine getirmeye devam edebilmelerini  sağlamak için bir dizi tedbir açıkladı.
 
ECB Gözetim Kurulu Başkanı Andrea Enria tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Koronavirüs ekonomilerimiz için ciddi bir şok yaratıyor.
 
Bankaların, geçici zorluklar yaşamakta olan hanehalkları ve şirketleri finanse etmeye devam etmeleri gerekli. Bugün üzerinde anlaşılan gözetim tedbirlerinin amacı bankaların ekonomiye hizmet etmelerini desteklemek ve operasyonel zorluklarının düzeltilmesi" ifadelerini kullandı.
 
Alınan kararlara göre, stresli durumlara karşı bankaların dayanmalarını sağlamak için ciddi miktarda tamponlar inşaa etmiş olan Avrupa bankacılık sisteminde ECB. bankaların Pillar 2, ve likidite  rasyosu altında tanımlanmış sermaye seviyelerinin alkına geçici olarak  inmelerine izin verecek.
 
ECB, bu tedbirleri geçici olarak değerlendirirken, bu tedbirlerin konjonktür karşıtı sermaye tamponunun uygun şekilde rahatlatılması  ile güçlendirileceğini de ifade etti.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)

Yandex.Metrica