Avrupa Merkez Bankası faizleri sabit tuttu

Avrupa Merkez Bankası, piyasa beklentileri doğrultusunda faizleri sabit tutma kararı aldı

Avrupa Merkez Bankası, pandemi acil alım programı tutarını 1,85 trilyon euroda tutarken programın kayda değer şekilde daha hızlı devam edeceğini vurguladı. Banka, ana refinansman oranını yüzde 0,00, marjinal borç verme imkanı faizini yüzde 0,25, mevduat faizini de -%0,50’de sabit tuttu.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi faizlerin sabit tutulacağı yönündeydi.

Karar metninde pandemi acil alım programının (PEPP) en azından Mart 2022 sonuna kadar devam edeceği vurgulandı. Bunun yanında programın kayda değer şekilde daha hızlı devam edeceği ifade edildi. Avrupa Merkez Bankası, pandemi acil alım programının ilk çeyrekte olduğundan daha hızlı uygulanacağını belirtti.

Metinde pandemi acil alım programının tamamını kullanılmasına ihtiyaç olmayacağı da vurgulandı. Olumlu finansman şartlarının sürdürülmesi için gerektiğinde PEPP'in büyüklüğünün yeniden ayarlanabileceği de ifade edildi.

Programın büyüklüğü daha önce açıklandığı gibi 1,85 trilyon euro seviyesinde tutuldu. Varlık alım programında (APP) aylık 20 milyar euro olan alım hızı da değişmedi. Metinde varlık alım programının olası faiz artışından kısa süre öncesine kadar devam edeceği ifade edildi. (Bloomberg HT)

YORUM YAP

YORUMLAR (0)