Bakan Kurum: Kentsel dönüşüm için 3 ana finansman çözümü geliştirdik

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Emlak Katılım Bankası ile kentsel dönüşüm için 3 ana finansman çözümü geliştirdiklerini söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yazılı açıklamada, bu dönüşüm seferberliği 'Afetlere Hazır Türkiye' vizyonu 'Türkiye'nin Her Yerinde Kentsel Dönüşüm' hedefiyle 81 il ve 922 ilçede tüm hızıyla devam yazdığını bildirdi. Türkiye'de yaklaşık 6,7 milyon bağımsız bölümün depreme karşı dayanıksız olduğunu ve benzer 1,5 milyonunun acil olarak dönüştüğünü belirten Bakan Kurum, "Bu gerçekten hareketle yerinde, sözlü ve hızlı dönüşüm ilkeleriyle devam ettiğimiz dönüşüm seferberliğinde, hedefimiz her yıl 300 bin 2012 yılında dönüştürmek bizim dönüşüm dönüşüm seferberliğinde 1,5 milyon konutun dönüşümünü tamamladık, sağlıklı ve güvenli konutları vatandaşlarımıza teslim ettik. Bu süreçte Kentsel dönüşümü kolaylaştırıcı birçok değişiklik düzenlemeyi de hayata geçirdik. Kentsel dönüşümü hızlandıracak son düzenlemeler ile yapı kayıt belgesi örnek yapıların güçlendirilmesinin önünü açtık. Konutlarını riskli yapı statüsünde dönüştüren vatandaşlarımız için, mevcut yapılarının 1,5 katına kadar yapacakları inşaat taahhüt işlerinde KDV oranını yüzde 18'den yüzde 1'e indirdik "dedi.

'3 ANA FİNANSMAN ÇÖZÜMÜ GELİŞTİRDİK'

Bu 3 ana finansman modeline göre, ilk önce; vatandaşlarımız ile müteahhit firma arasında sözleşme imzalanacak, güçlendirme veya yapım için ruhsat başvurusu yapılacak. Sonraki süreçte Emlak Katılım Bankası, müteahhit ile inşaatın teknik incelemek ve vatandaş-müteahhit arasında imzalanan sözleşmeyi değerlendirecek ve uygun olan projeler için de Bankamız ile müteahhit arasında iş bitirme protokolü imzalanacak "diye konuştu.

'GARANTÖR ROLÜ OLACAK'

Bakan Kurum, vatandaşların Emlak Katılım Bankası'ndan finansmanların, iş bitirme garantisi anlaşması ile, inşaatın devam etme göre müteahhit firmaya aktarılacağını belirterek, yazıştı:

Finansal çözümlerimiz ile süreci hem vatandaş ve hem de müteahhit firma için tasarlıyor ve yönetiyoruz. Taraflar arasındaki güveni arttırıyoruz. Standart bir yaklaşım getiriyoruz. Sorumlulukları alarak riskleri en aza indiriyoruz. Sunduğumuz bu analiz çözümleri hem piyasayı canlandıracak, yeni yatırımcıların girişini kolaylaştıracak hem de vatandaşlarımızın ve özel sektöre ait hak ve menfaatlerini koruyacak. Böylelikle, kısa zamanda afetlere hazır bir Türkiye'yi elbirliğiyle inşa edeceğiz. " Yeni yatırımcıların girişini kolaylaştıracak hem de vatandaşlarımızın ve özel sektörün hak ve menfaatlerini koruyacak. Böylelikle, kısa zamanda afetlere hazır bir Türkiye'yi elbirliğiyle inşa edeceğiz. " Yeni yatırımcıların girişini kolaylaştıracak hem de vatandaşlarımızın ve özel sektörün hak ve menfaatlerini koruyacak. Böylelikle, kısa zamanda afetlere hazır bir Türkiye'yi elbirliğiyle inşa edeceğiz. "  

YORUM YAP

YORUMLAR (0)