Bankacılık sektörünün en büyük ortaklığı

İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, Türkiye'nin kur riskiyle ilgili tehdit altında olmadığını belirtti

İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, ekonomideki katıldığı canlı yayında son gelişmeleri değerlendirdi. Merkez Bankası'nın faizi sabit bırakmasını yorumlayan Özince, "Merkez Bankası'nın son derece iyi ve teknik bir yönetimi olduğunu savunageldim. Faizle ilgili önemli kaygım enflasyon oranı ve tasarrufçuya dönük faizin cezbedici yönüdür. Faiz kısa vadeli spekülatörleri caydırdığında tereddüt yok. Son dönemde Türkiye'den kısa vadeli sermaye çıkışında bilhassa mevduat yönünde çıkışlar olduğu görülüyor.

ENFLASYONLA BAŞA ÇIKARSAK FAİZ DÜŞER 

Merkez Bankası öyle yapıyorsa doğrudur. Merkez Bankası şu an yaptığı gibi enflasyona yoğunlaşmalı. Tasarruf beklediğimiz kitlelerin, sokaktaki vatandaşı cezbedebilmek için enflasyondan daha avantajlı vadeli mevduat oranları olması lazım. Bu enflasyon gidişatıyla kaygılıyım. Hanehalkını doğrudan etkileyen alanlarda genelden daha yüksek oranlar var. Ekonomi yönetiminin bu konuda başarılı olacağını ümit ediyorum. Henüz enflasyonda çift hane tehdidi, tehlikesi duymadım. Alınan önlemlerle bu yumuşatılacaktır. Ben ve kurumum prensip olarak devlete inanıp dümenimizi ona göre tutarız. Ben ne zaman konuşsam paranızı TL'de tutun demişimdir. Enflasyonla başa çıkarsak faiz düşecektir" dedi.

KUR RİSKİ TEHDİT DEĞİL 

Dolardaki seyri değerlendiren Özince şunları söyledi: "Piyasanın normal koşullarda tayin ettiği fiyatlardan rahatsız olmadım. TL'nin geçen bir yılda devalüe olduğunu gördük ama bunun da üstesinden geldik. Bundan sonra bir tehlike olacağını düşünmüyorum. Çevremizde çok ciddi siyasi konular var, dış ticareti önemli etkileyen konular var. Bunlara ilişkin bir olumsuzluk gözlemiyoruz. Türkiye'nin kur riskiyle ilgili büyük bir tehdit altında olduğunu düşünmüyorum."

KAYGIM REKABET AVANTAJININ OLMAMASI

Özince, 2015'e ilişkin olarak "2015'te siyasi alanda istikrarı koruyabildiğimiz sürece büyük riskler olduğunu düşünmüyorum. Seçim olmasına rağmen de düşünmüyorum. Bu koşullar sürdüğü takdirde Türkiye kredibilitesini koruyup dengelerini sürdürecektir. Kaygım Türkiye'nin uzun dönemde rekabet avantajları getirilememesi olmuştur" dedi.

NOTTA DÜŞÜŞ SIKINTISI OLMAZ 

S&P'nin bugünkü not değerlendirmesine yönelik konuşan Özince, "S&P'nin yetkilisi bir toplantıda Rusya'nın Türkiye'den daha az riskli olduğu ifadesini kullanmıştı, şaşırmış kalmıştık. Türkiye'yi bazen çok riskli göstermek kaygısı, belki de bizim yarattığımız bir dinamik bu. Değerlendirmede yeni bir şey görmüyorum. Cari açık başta olmak üzere iyileşmeler var. Türkiye'nin not düşüş sıkıntısı olacağını düşünmediğimi ifade ettim" şeklinde konuştu.

BANKACILIK SEKTÖRÜNDEKİ EN BÜYÜK ORTAKLIK 

Garanti Bankası'yla BBVA arasındaki hisse satış anlaşmasını yorumlayan Özince, "Çok önemli. Bu ortaklık Türk bankacılık sektöründeki en büyük ortaklık. BBVA Latin Amerika'da çok yaygın. İnovasyon alanında çok dinamik bir banka. Bu sürpriz bir haber değil. Bu seviyeye gelmiş olması birçok yönden memnuniyet verici. Türk sermayedarlar da bankacılık sektörüne yatırım yapsınlar isterim" ifadelerini kullandı.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)

Yandex.Metrica