Bankalara ibraz edilen çeklerin sayısı arttı

2016 yılının ilk beş ayında, bankalara ibraz edilen çeklerin sayısı %6 arttı

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi, Mayıs ayı çek raporunu yayımladı. Verilere göre; 2016 yılının ilk beş ayında, bankalara ibraz edilen çeklerin sayısı geçen yıla göre %6 oranında artarak 9 milyon adet oldu. Bu çeklerin parasal tutarı %14 oranında artışla toplam 285 milyar TL’ye ulaştı.

Aynı dönemde, parasal tutarı 11 milyar TL’yi bulan 320 bin adet çek için karşılıksız işlemi yapıldı. Geçen yılın aynı dönemine göre karşılıksız çeklerin adedinde %16, tutarında ise %3 oranında artış yaşandı. Öte yandan aynı dönemde karşılıksız işlemi yapılan 1,5 milyar TL tutarındaki 51 bin adet çek daha sonra ödendi.

Yılın ilk beş ayında, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, adet bazında bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,3 puanlık artışla %3,5 ve tutar bazında 0,4 puanlık azalışla %3,9 olarak gerçekleşti.

Mayıs ayında, adet bazında en fazla karşılıksız işlemi yapılan 5 il sırasıyla İstanbul, Ankara, Antalya, Bursa ve İzmir oldu. Tutar olarak en fazla karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bulunduğu illerde ise İstanbul yine ilk sırada yer alırken, bu ili sırasıyla Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa izledi.

Tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu il ise %10,7 oranla Hakkari oldu. Hakkari’yi sırasıyla, %10,6 ile Şırnak, %8,5 ile Mardin, %8,4 ile Kırıkkale ve %8 oranla Niğde takip etti. Tutar olarak en düşük karşılıksız çek oranına sahip iller ise Ordu, Erzurum ve Edirne olarak sıralandı.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)

Yandex.Metrica