Bitcoin'de korkutan tahmin

Kısa sürede hızlı yükseliş yapan Bitcoin'de düzeltme hareketinin yaşanması bekleniyor.

Bitcoin 57 bin doları kırarken Quant neden burada bir geri çekilme görebileceğini açıklıyor. Bitcoin (BTC) 57 bin dolar seviyelerinde dolaşırken, Quant, on-chain analiz kullanarak kripto para biriminin burada neden bir geri çekilme görebileceğini açıklıyor.

Bitcoin metrikleri

Bitcoin Fonlama Oranı ve Futures Open Interest (Vadeli İşlemlerde Açık Pozisyon) artan değerler gösteriyor. Bir CryptoQuant gönderisinde bir analist tarafından açıklandığı gibi, bazı BTC göstergeleri tarihsel olarak bir düzeltmenin yakında gelebileceğinin sinyalini veren değerler gösteriyor. İlk alaka düzeyi, vadeli işlem sözleşmesi traderlarının ödemesi gereken periyodik ödeme olarak tanımlanan Bitcoin fonlama oranı. Pozitif değerler, çoğu traderların yükselişte olduğunu ve uzun vadeli traderların bu ücreti kısa vadeli traderlara ödediğini gösteriyor. Negatif değerler tam tersini ifade ederken; traderlar Bitcoin’de düşüş eğilimli ve kısa vadeli traderlar uzun vadeli traderlara ödemek zorunda.

Diğer gösterge, Futures Open Interest (Vadeli İşlemlerde Açık Pozisyon). Bu ölçüm, işlem gününün sonunda açık olan toplam vadeli işlem sözleşmelerinin sayısını gösterir. İşte Bitcoin için bu iki göstergedeki eğilimi gösteren bir grafik:

Yukarıdaki grafiğin gösterdiği gibi, her iki gösterge de son zamanlarda değerlerinde artış gözlemliyor. Quant, daha önce grafikte benzer değerlerin görüldüğü örnekleri işaretlemiştir. Görünüşe göre bu metriklerde böyle bir eğilim daha önce görüldüğünde, hemen ardından bir düzeltme geldi. Ayrıca, aşağıdaki tablonun vurguladığı gibi, hem uzun vadeli hem de kısa vadeli sahipleri şu anda kârda görünüyor:

BTC fiyatı

Yazma sırasında, Bitcoin’in fiyatı son yedi gün içinde %14 artışla 56.9 bin dolar civarında dalgalanıyor. Son otuz gün içinde kripto %24 değer kazandı. İşte son beş gün içinde BTC fiyatındaki eğilimi gösteren bir grafik:

Kripto para şimdi 57 bin doların üzerine çıktığı için BTC son birkaç gün içinde yükselişine devam etti. Şu anda kriptonun bu ivmeyi sürdürüp sürdüremeyeceği belli değil, ancak fonlama oranları ve vadeli işlemler açık pozisyonları devam ederse, piyasa yakında bir düzeltmeye yol açabilir. Bununla birlikte, uzun vadeli göstergeler hala yükselişini sürdürüyor.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)