BKM’den 2016 için 5 kritik madde!

BKM Genel Müdürü Soner Canko, 2015 yılında Türkiye'nin ödeme sistemlerindeki performansı değerlendirdi ve 5 kritik maddeye dikkat çekti

Uludağ Ekonomi Zirvesi (UEZ2016), yoğun bir katılımla gerçekleşti. Reel sektörün ve finans dünyasının önemli isimlerinin bir araya geldiği zirvede Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko ile konuşma fırsatı bulduk. 2015 yılında Türkiye'nin ödeme sistemlerinde yüksek performans sergilediğini ifade eden Canko, 2015'te kartlı alışverişlerin toplam tutarının 526 milyar TL'ye ulaştığını, Türkiye'nin 171 milyona ulaşan kart sayısıyla Avrupa liginde ilk sıraya yerleştiğini anlattı. Ödeme sistemlerinde nakitsiz toplum hedefine hizmet eden projeler gerçekleştirdiklerini söyleyen Canko, BKM'nin 2016 ajandasını paylaştı.

BKM'nin 2016 takviminin beş kritik maddede şekillendiğini anlatan Soner Canko, maddelerle ilgili şu bilgileri verdi:

1- Gündemimizin ilk maddesinde Türkiye'nin Ödeme Yöntemi CTROY) var. Nisan ayı itibariyle TROY'un tanıtımlarına başlayacağız. Bankalar kendi tarafında, biz BKM tarafında hummalı bir çalışma yapıyoruz. Ödeme sistemleri, ülkenin kendi ayakları üzerinde ekonomisini yürütmesi için çok önemli. TROY, 80 milyon vatandaşın ülke içindeki ekonomik faaliyetlerini tamamen ülke kaynaklan ile yapabilmesi için tasarlanan milli bir altyapı. Konu sadece ekonomik veya stratejik değil, aynı zamanda zamanı gelmiş bir altyapının yerine konulması.

2- İkinci gündemimiz, temassız işlemler. 2015 temassız ödemelerde çok hızlı bir yıl oldu. POS sayılarında, kart sayılarında hızlı bir artış var. 2015'te 27 milyon temassız kart, 300 bin temassız POS sayısı oldu. 2016 daha da hızlı olacak. Temassız kartlarda gündeme gelen, bilgisi olmadan para çekme, dolandırıcılık konusu da tamamen bir şehir efsanesi, doğru değil. Bu mümkün değil. Laboratuvar ortamında bile yapılması çok zor bir şeyi, realiteymiş gibi sosyal medya üzerinden duyurdular. Biz de bu konu ile ilgili açıklamalarımızı yaptık.

3- Üçüncüsü, banka kartları hızlı büyüyor. Gençler banka kartını daha çok kullanıyor. Kredi kartı hacimleri yüzde 15 büyürken, genç kesimin etkisiyle banka kartı hacimleri yıllık yüzde 30 büyüyor.

4- Dördüncüsü, online ödemeler. Eskisinden daha çok online ödeme yapıyoruz. Çünkü internet üzerinden alışveriş trafiği her geçen gün hızlanıyor.

5- Beşinci maddemiz ise mobil ödemeler. Mobilde sadece internet ödemelerini değil, fiziksel mağaza ödemelerini de yapar hale geldik. BKM Ekspres uygulaması ile bir mağazaya veya restorana gidip, QR kodu cep telefonuma okutup ödemesini yapabiliyorum. Bu alan çokça tanıtımını yapacağımız, üzerinde duracağımız bir konu olacak.

Soner Canko, bu beş gündemin yanında nisan ayında güvenlik konusunda bir tanıtımlarının olacağını söylüyor. Canko, "Bunları yemeyin" başlığı ile bir iletişim kampanyasına mart ayı içinde başladıklarını, nisan ayında bu kampanyaya hız vereceklerini anlatıyor. Ünlü bir diyetisyenle birlikte kart kullanıcılarına "Her duyduğunuz şeyi doğru kabul etmeyin, özel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın" diyeceklerini kaydeden Canko, "İnsanımızın iyi niyetinden faydalanmak isteyenlere karşı bir çalışmamız olacak" diyor. (Ekonomist Dergisi)

YORUM YAP

YORUMLAR (0)

Yandex.Metrica