Borsaya para girişi sürüyor

ABD’de geçtiğimiz hafta içi Trump taraftarlarının ABD Kongresi’ni basması ve kan dökülmesi dahi piyasalardaki olumlu havayı bozmadı. Risk iştahı yüksek olan piyasalar yeni para kokusunu alınca olaylara duyarsız kaldı.

Piyasalarda para girişlerine bağlı iyimserlik devam ediyor. Gündem bu aşamada piyasalar üzerinde çok etkili değil. Son gelişmeler eski bir borsacı sözü olan ‘büyük para haklıdır’ sözünü doğrular nitelikte. ABD’de geçtiğimiz hafta içi Trump taraftarlarının ABD Kongresi’ni basması ve kan dökülmesi dahi piyasalardaki olumlu havayı bozmadı. ABD Kongresi basıldığı sırada ABD borsaları yüzde 1’in üzerinde primli görünümünü koruyordu. Bu gelişmede Georgia seçimlerini Demokratların kazanması ve Senato’da kontrolün Demokratlara geçmesi, dolayısıyla yeni teşvik paketi ile altyapı yatırımlarına yönelik beklentilerin payı önemliydi. Nitekim başkanlığı tescillenen Joe Biden’den trilyonlarca dolarlık destek paketi vaadi geldi.

İÇ PİYASAYA OLUMLU ETKİ

Risk iştahı yüksek olan piyasalar yeni para kokusunu alınca olaylara duyarsız kaldı. Ancak olaylar diğer eyalet ve şehirlere yaygınlık gösterse idi durum daha farklı olabilirdi. Trump’ın daha sonra yapıcı bir tavır izlemesi, itidal çağrıları ve sorunsuz bir devir teslim olacağını açıklaması olumlu havayı destekledi.

Bu olayın piyasayı ilgilendiren yönü, borsalardaki çıkış hareketinin gücünü ve bardağın dolu tarafını görme eğilimini göstermesi oldu. Dış piyasalardaki bu durum doğal olarak iç piyasalarda var olan olumlu havaya katkı yaptı. Ekonomi yönetimi ve para politikalarındaki değişiklikle iç piyasalarda kasım ayından bu yana devam eden bir iyimserlik var. Ayrıca para girişleriyle desteklenen bir görünüm hakim. Yabancı girişleri miktarı geçtiğimiz haftalara göre biraz azalsa da sürüyor.

Borsaya para girişi sürüyor

İYİMSERLİK SÜRÜYOR

Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre 31 Aralık haftasında hisse senetlerine 93.7 milyon dolar, tahvil bonoya (DİBS) 35.1 milyon dolar giriş gerçekleşti. 2020 yılının tamamında son aylardaki girişlere rağmen sıcak para çıkışlarının yaşandığı bir yıl oldu. Ancak yerli katkısı daha fazla. Yabancı girişlerine rağmen Borsa İstanbul’da yabancı payının yüzde 48.72 seviyesine gerilemesi bunu gösteriyor. Yatırım araçlarında son ayların şampiyonu tartışmasız hisse senedi. Dış borsalarda köpük ve balon uyarıları dillendirilmeye başlansa da iyimserlik yeni yılın ilk günlerinde de sürüyor. Olumlu havanın devamı yine para girişlerine bağlı olacak.

ENFLASYON MERKEZ FAİZİNİ ETKİLER Mİ?

Aralık enflasyonu beklentilerin biraz üzerinde geldi. Aralıkta yüzde 1.25, yıllıkta yüzde 14.60 oldu. Merkez Bankası (TCMB) gösterge faiz yüzde 17 olunca faiz artırımı olmayabilir veya 1 puanlık artış olabilir gibi tahminler yapılıyor. Ağırlıklı görüş, 21 Ocak’taki toplantıda TCMB faiz oranını değiştirmeyeceği yönünde. Sıkı para politikası sonuç verir, enflasyonda düşüş eğilimi görülürse reel faiz daha da artabilir. Dış dünyadaki faiz oranlarını dikkate alınca Türkiye’deki mevcut faiz yeterince yüksek. Birçok ülkede faiz enflasyonun altında (eksi faiz). Türkiye’ye göre çok daha düşükler. Bu yönden TL cazibesini koruyor. Faiz artışına bağlı olarak Türkiye’ye sıcak para girişleri artsa da yüksek faizin geçtiğimiz yazılarımızda vurguladığımız üzere reel ekonomi üzerinde olumsuz etkileri olasıdır. Ayrıca rekorlar tazeleyen borsa için bu aşamada değil belki ama önümüzdeki dönemler için sermaye piyasalarına alternatif olma özelliği de mevcut. Banka kredilerindeki gerileme devam ediyor. Bu gelişmede kredi faizlerindeki yükselişin payı var. Önümüzdeki hafta yine yoğun bir veri akışı olacak. İşsizlik, sanayi üretimi, ödemeler dengesi, konut satışları, bütçe gerçekleşmeleri. Açıklanacak verilerde çok önemli sapmalar olmadıktan sonra piyasalar üzerinde etki yapması zor. Geçen hafta açıklanan 2020 yılı Hazine nakit dengesi 181.8 milyar TL açık verirken dış ticaret dengesinde açık 49.9 milyar dolar olarak gerçekleşti. TCMB faiz kararı ve bir parça enflasyonu hariç tutarsak son dönemde açıklanan makroekonomik verilerle fiyatlamalarda çok etkili değil. Zeynel Balcı / Hürriyet 

YORUM YAP

YORUMLAR (0)