Canko: Troy ile geleceğin temellerini attık

Dünya 'nakitsiz ödeme' toplumuna doğru evriliyor. BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, TROY ile Türkiye'nin nakitsiz ödeme sistemlerinin temelini attıklarını söylüyor.

30 yıl önce maaşımızı aldığımızda kira, aidat, senet, faturalar yatırıldıktan sonra ödeme işlerimiz büyük ölçüde biterdi. Sınırlı sayıda ödememiz vardı ve bunları nakit öderdik. Ayda 10 tane finansal işlem yaparken bugün gelinen noktada hayatın her anında toplu taşımadan kahve alımına kadar günde 10 nakitsiz ödeme yapar hale geldik. Tüketimin arz boyutu artınca ödeme sistemlerine yönelik ihtiyaç da artıyor. Bugün gelinen noktada bankaların ortak platformu Bankalararası Kart Merkezi (BKM) gelecekteki ihtiyaçları dikkate alarak, geleceğin ödeme yöntemleri üzerinde çalışıyor. Baybay Nakit, Bunları Yemeyin, banka kartı kullanımı, BKM Exspres ile dijital cüzdan gibi uygulamaları olan BKM, son olarak geleceğin ödeme sistemlerinin temelini Türkiye'nin Ödeme Yöntemi - TROY üzerine inşa ediyor. Ekonomist’ten Talip Yılmaz, BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko ile tüketici alışkanlıkları, ödemede yeni trendler ve BKM’nin hedefleri üzerine konuştu.

-Geleceğin ödeme yöntemlerine yönelik olarak neler yapıyorsunuz?

-Ödeme sistemleri, ihtiyaca binaen hızlı bir gelişim içinde. BKM olarak bugünün yanında geleceğin de ödeme sistemlerini inşa etmek üzere çalışıyoruz. Bunun için de yurtdışına bağımlı olmadan, diğer markalar ile sertifikasyon yapmadan kendi sisteminiz üzerinden, istediğiniz hızda ve kalitede ilerleyebilmek için güçlü bir temel oluşturmak gerekiyor, işte Türki ye'nin Ödeme Yöntemi - TROY, geleceğin ödeme sistemlerinin güçlü temelini oluşturuyor.

-Türkiye için TROY geleceğin ödeme sistemlerinin temeli dediniz, bunu biraz açar mısınız?

-Evet, TROY'un özeti budur. Çünkü geleceğin ödeme sistemini inşa edebilmeniz için yurtdışına bağımlı olmadan, diğer markalarla test ve sertifikasyon yapmadan, kendi sisteminiz üzerinden istediğiniz hızda ve istediğiniz kalitede ilerleyebilmeniz gerekir.

-Geçen yıl lanse edilen TROY bugün gelinen noktada nerede? Umduğunuzu bulabildiniz mi?

-Türkiye bugün geldiğimiz noktada 180 milyon kartla en büyük, en güçlü pazarlardan biri. Bu kadar güçlü ve büyük bir pazar tamamen uluslararası ödeme markalarının altyapısı üzerine dayalıydı. TROY aslında bizim ödeme sistemlerinde yapacağımız her türlü yeni inovasyon için ihtiyacımız olan çok önemli bir platform olarak yerini aldı. Bundan sonra uluslararası ağlara sormadan ülke içinde yeni inovasyon yapabileceğiz. Bugün gelinen noktaya bakıldığında beklentilerimiz büyük ölçüde karşılandı. Bence TROY ilk çıkış hızıyla dünya rekoru kıracak bir çıkış yaptı. 1 Nisan 2016'da tüm ATM'lerde POS cihazlarında kabul edildiğini, alt-yapısının hazır olduğunu açıkladık.

-Toplam kaç üyeniz var? İlgi nasıl?

-Toplam 29 üyemiz var ve 16 üyemiz TROY kartları müşterilerine sundu. Bu yılın sonuna kadar 13 üyemiz daha TROY banka kartlarını müşterilerine sunacak. İşin sevindirici yanı, tüm bankalar bu işe taşın altına elini koyup destek verdi. Düzenleyici otorite BDDK ve Merkez Bankası ilk günden beri bu vizyona destek oldu. Bir diğer olumlu yan ise perakendeciler web sitelerinde ve pos cihazlarında gerekli güncellemeleri yapmak için fevkalade yardımcı oldu. Bugün gelinen noktada 300 bin TROY kart var. 180 milyonluk kart pazarında çok küçük bir oran. Ancak burada gidilecek büyük bir yol var. Hedefimiz 180 milyondan pay almak değil, bunun üzerine ne koyabileceğimize bakıyoruz. Kart plastiğini artırmanın yanında, nakitsiz işlem sayısını artırmanın, tüketici alış-kanlıklarındaki değişime cevap vere-bilmenin peşindeyiz. Uzun vadede her cüzdanda TROY markalı kart görmek istiyoruz. Her bir birey TROY deneyimi yaşamalı.

-TROY'un uluslararası tanınırlığı ile ilgili neler söyleyebilirsiniz? Yurt dışına çıktığımızda TROY markalı kredi kartımızı kullanabilecek miyiz ya da şu anda kullanabiliyor muyuz?

-İnsanların yüzde 97'si yurtdışına gitmiyor. Ancak Apple Store, Android Store üzerinden alışveriş yapıyor. Dolayısıyla günümüzde artık tüm kartlar uluslararası olmak durumunda. Bununla ilgili de biz zaten birinci günden beri kartımızı yurtdışına açmakla ilgili vizyonumuzu geniş tuttuk. Hangi banka hangi marka ile anlaşırsa anlaşsın biz buna açığız. Bundan dolayı beklenenin aksine çok liberal bir özgürlükçü durumumuz var. Eğer bir banka bize gelip ben bu markalardan biriyle anlaştım, TROY kartlarımı artık uluslararasında şu marka ile kullanacağım derse biz buna uyumluyuz.

-Sadece TROY'un başka bir partner gerekmeden uluslararası işlemlere açılma ihtimali var mı?

-Öyle bir şeyi bir partner olmadan hiç kimse yapamaz. Çünkü dünyada milyonlarca pos cihazı, milyonlarca ATM var. Bunlara ulaşabilmen için senin uluslararası bir networke ihtiyacın var. Bizim de o anlamda tüm networklerle çalışabilecek altyapımız bulunuyor.

-Dünyada yerel ödeme sistemleri ne ölçüde etkili?

-200 milyon nüfuslu Brezilya'da yerel ödeme yöntemi Elo'ya sahip 110 milyon kart kullanılıyor. 1,3 milyar nüfusa sahip Hindistan'da ise 645 milyon adetlik banka kartı pazarının yüzde 38'ini Hindistan'ın yerel ödeme yöntemi olan Rupay oluşturuyor. 59 milyon nüfuslu İtalya'da ise yerel ödeme yöntemi olan Bancomat markalı 37 milyon adet kart kullanılıyor. Türkiye'de TROY markalı 300 bin kart var. Biz daha işin başındayız ama hızla gelişiyoruz.

-Kart kullanımında alışkanlıklar nasıl değişiyor?

Yüksek enflasyonun olduğu dönemlerde en küçük alışverişimizde bile kredi kartı kullanıyor ve vadeyi 30-40 gün öteleyebiliyorduk. Maaşımızı aldığımızda fon veya dolar alırdık. Enflasyonun yüzde 10'lara ve altına inmesiyle bu alışkanlıklar son buldu. Böylece kredi kartı yerine banka kartı kullanma eğilimi artmaya başladı.

Kredi kartıyla mikro ödemeler önceden ayıp karşılanırdı. Bugün temassız kredi kartlarıyla mikro ödemeler de kartla yapılıyor. Ya da banka kartları da kullanılıyor.

Gelir seviyesi daha düşük insanlar da kart kullanıyor. 10 kişiye kadar personel çalıştıran firmaların maaş ödemesini banka yoluyla yapma zorunluluğu, kart pazarının büyümesini sağladı. Banka kartları sadece ATM'lerden para çekilen kart olmaktan çıkıp, alışverişlerde kullanılmaya başlandı. Kredi kartları hız kesmiyor ama banka kartları kredi kartlarının üç katı hızla büyüyor.

Gençlerin tutum ve davranışları da kart pazarını şekillendiriyor. Gençler "tükettiğini öde" mantığıyla hareket ediyor ve paylaşım ekonomisine vurgu yapıyor Ödemelerin kolay ve görünmez olmasını, kullanıcının yükümlülüklerinin azaltılmasını istiyor. Ödeme sistemlerinin de bu yönde şekillenmesi gerekiyor.

YORUM YAP

YORUMLAR (2)

  • DEMİR DUMAN10 Temmuz 2017 20:29HAA BU ARADA UNUTTUM, BU OLAYI TROY'UN İNTERNET SİTESİNDEKİ İLETİŞİM BİLGİLERİNE MAİL OLARAK GÖNDERDİM, ONLARDAN, İNCELENİYOR, TEŞEKKÜRLER, DETAY BİLGİ VS.. HİÇ CEVAP GELMEDİ... TRAJİKOMİK !!!

    (%0) (%0)
  • DEMİR DUMAN10 Temmuz 2017 20:28DEVLET BANKASI OLAN HALK BANK MÜŞTERİ HİZMETLERİNE KART YENİLENİRKEN TROY OLSUN DEDİM, ONU BURDAN YAPAMIYORUZ ŞUBEYE GİTMENİZ GEREKLİ GİBİ SAÇMA BİR CEVAP VERDİ, VAKIFBANK ŞUBEDEN KART YENİLEME İŞLEMİNDE TROY OLSUN DEDİM, O BANKA KARTLARINDA DAHA YOK DEDİLER... DEVLET BANKALARI BİLE MİLLİ BİR PROGRAMA OMUZ VERMİYOR AKSİNE KÖSTEK OLUYORSA, BU PROJEYİ BAŞLATANLAR VE EKİBİ DÖNSÜN Bİ SAHA ÇALIŞMASI YAPSIN... BU DOKTORLARIN İLAÇ FİRMASINA GÖRE İLAÇ YAZMASINA DÖNMÜŞ SANIRIM, KİM MAMAYI ÇOK VERİRSE ONUN İŞİNİ YAPIYORLAR, DEVLETİ, MİLLETİ, MİLLİLİĞİ DÜŞÜNEN YOK...

    (%0) (%0)
Yandex.Metrica