Çin’de internet kullanıcısı sayısı 1 milyarı geçti

Haziran ayı itibarıyla Çin’de internet kullanıcılarının sayısı 1 milyar 110 milyona ulaştı. Çin’in internet penetrasyon oranı da yüzde 71,6’yı buldu

Çin İnternet ve Ağ Bilgi Merkezi (CNNIC) bugün Çin’de internet kullanımı konulu 48 numaralı raporu yayımladı. Rapora göre, haziran ayına kadar, Çin’de online ödeme hizmetlerinden yararlanan abone sayısı 872 milyona ulaştı, internet üzerinden alışveriş yapanların sayısı da 812 milyonu buldu. Çin’in kırsal bölgelerinin internet penetrasyon oranı ise yüzde 59,2 oldu.

Çin Uluslararası Radyosu'nun haberine göre altyapı çalışmalarına da hız veren Çin, bu yılın şubat ayı sonu itibarıyla, toplam 792 bin 5G baz istasyona ulaşmıştı. Şu anda ülkede 300 milyondan fazla kişi 5G bağlantısına sahip. Hükümetin 2021 için öncelikli görevleri belirlediği bir raporda, ülkenin 5G ağlarının ve fiber optik şebekelerinin oluşturulma sürecini hızlandırması ve bunların uygulama alanlarını daha da genişletme işleri yer alıyor. 

Aynı zamanda piyasa aktörlerine daha çok dinamizm sağlama çabaları çerçevesinde, bu yıl küçük ve orta boy işletmelere yönelik olarak internete erişim hizmetlerinin yüzde 10 oranında ucuzlatılması hedefleniyor. 

YORUM YAP

YORUMLAR (0)