Citi'den yeni petrol tahmini

Aşılamaların hız kazanması ve salgın önlemlerinin gevşetilmeye başlaması talepteki toparlanmayı hızlandırırken piyasa aktörleri petrol fiyatlarına yönelik beklentilerini yukarı yönlü güncelliyor. Son değerlendirme Citi'den geldi

Citigroup, salgın önlemlerinin gevşetilmesi dolayısıyla daha önce ertelenen talebin geri gelmesinin etkisiyle küresel talepte yaşanan toparlanmanın Brent petrolü 80 dolar seviyesine taşıyabileceğini öngördü.

Aralarında Francesco Martoccia ve Ed Morse'un da bulunduğu Citigroup analistleri, akaryakıt grubunun etkisiyle Ağustos'ta küresel petrol ürünleri talebinin zirveyi görebileceğini söyledi.

Analistler ABD'de akaryakıt tüketiminin yaklaşık günlük 1 milyon varillik artış yaşayacağını öngördü.

Nisan ayında küresel konteyner hacimlerinin 2019 Nisan ayına göre yüzde 4,4 artış kaydettiğine dikkat çeken analistler ekonomik ve ticari aktivitedeki hızlı toparlanmanın da petrol fiyatları üzerinde etkili olacağını söyledi.

Brent petrol fiyatları 73 dolar seviyesini de aşarken yılbaşından bu yana yüzde 42 artış kaydetti. Brent petrol son olarak Ekim 2018'de 80 doları görmüştü. (Bloomberg HT) 

YORUM YAP

YORUMLAR (0)