Deutsche Bank Türk lirasını önerdi

Deutsche Bank, Rus rublesine karşı Türk lirası alımı tavsiye etti

Deutsche Bank TL al, Ruble sat tavsiyesinde bulundu. ABD'nin geçen hafta Rusya'ya bir dizi yaptırım açıklamasıyla geçen hafta 'dolar sat, ruble al' tavsiyesinden vazgeçtiklerini hatırlatan kurum TL'de ise boğa tutumunu sürdürdüklerini belirtti.

Kurum TL/Rand'da yükseliş için daha fazla alan olduğunu, bu nedenle de 'TL al, Rand sat' hedeflerini 2.70'ten 2.80'e yükselttiklerini, zarar kes seviyesini ise 2.40'tan 2.55'e çektiklerini açıkladı. Kurum TL/Ruble'ye dair de "2019 yılı için rublede boğa tutumumuzu sürdürsek de TL/Ruble'de uzun pozisyon için bir alan görüyoruz" değerlendirmesini yaptı.

Kurum bunun nedenlerini ise şöyle açıkladı;

"1) Cari işlemler hesabındaki mevsimsellik Rusya ile Türkiye arasında cari denge mevsimselliği önemli ölçüde farklılaştı. Türkiye'nin turizm gelirleri yaz boyunca cari dengeyi desteklerken Rusya'da cari denge hidrokarbon ihracatının düşmesinden olumsuz etkileniyor. Bunun yanı sıra Türkiye bu yılın 3. çeyreğinde cari fazla verebilir, bu da kırılganlığını azaltıyor.

2) Pozisyonlanma ve performans 2 ülkenin para birimi arasındaki pozisyonlanma ve performans bu sene ayrıştı. Değerlendirmemize göre gelişen ülke piyasaları arasında en çok Rus tahvillerindeki pozisyonlanma kötüleşti. Türkiye'ye ise son verilere göre girişler arttı.

3) Yaptırımlar Cuma günü ABD Rusya'ya yeni yaptırımlar açıkladı, Bu durum Rus varlıklarına yönelik yapıcı olan yatırımcı algısını kötüleştirebilir ve portföy akımlarını azaltabilir"

YORUM YAP

YORUMLAR (0)

Yandex.Metrica