Dolar enflasyona sert tepki gösterdi

Dolar erken seçim öncesi mali disiplinden vazgeçilmesi, S&P'nin not indirmesi ve Nisan ayı enflasyonunun yüksek gelmesi ile birlikte rekor kırdı

Dolar/TL, haftaya başladığı 4.05'li seviyelerden dün sert yükselişle tarihi zirvesine yaklaştıktan sonra bugün güne 4.15 civarında başladı. Fed kararı piyasalarda yeni bir satış baskısı getirmezken bugün Nisan ayı enflasyon verileri en önemli veri gündemini oluşturdu ve enflasyon yüksek geldi dolar tarihi rekor seviyesine yükseldi.

Dolar güne 4.17 lira seviyesinden başladı. Nisan ayı enflasyonu açıklandı ve dolar sert tepki gösterdi ve tarihi yüksek seviyesi olan 4.2310 seviyesine kadar yükseldi.

Saat 17:15 itibariyle 4.2177 lira seviyesinde işlem görüyor. Açılışın ardından en düşük 4.1558 lira, en yüksek 4.2310 lira seviyesi görüldü. Euro ise 5.0546 lirada bulunuyor. Euro/dolar paritesi 1.1974 seviyesinde. Gram altın ise 178.3 liradan alıcı buluyor. 2 yıllık tahvil faizi ise 15.01 seviyesinde.

Bankacılar TL'deki değer kaybına dolardaki küresel değer kazancı, S&P'nin not indirimi, ABD faizlerinin yüzde 3'e yükselmesi, yaklaşan seçimler öncesi genişlemeci politikalar, dün açıklanan PMI verisinin ekonomideki beklenen bir ivme kaybının başlangıcına işaret etmesini gösteriyorlar. Özellikle S&P kararı ve dolardaki güçlü seyir değer kaybındaki başrolü oynuyor. TL S&P kararının da etkisiyle dün gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışırken yıl başından düne TL'nin dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 8'i aşmış durumda. Dolar başlıca para birimleri karşısında dört ayın zirvesinin hemen altında işlem görürken, Fed'in bu yıl daha fazla faiz artırımına ilişkin piyasa beklentilerini değiştirmedi. Fed dünkü para politikası kararında beklentilere paralel olarak faiz oranlarını değiştirmeyerek yüzde 1.50-1.75 aralığında sabit tuttu. Fed enflasyonun hedefe "yaklaştığını" ve "12 aylık bazda bakıldığında orta vadede Kurul'un simetrik yüzde 2 hedefi yakınında seyretmesi beklendiğini" de belirtti. 

Analistler "simetrik" kelimesinin kullanılmasını, Fed'in enflasyonun yüzde 2 hedefinin üzerine çıkmasına göz yumabileceği şeklinde değerlendirdi. Bu durum, merkez bankasının enflasyondaki son dönemdeki artışa karşılık olarak daha sert bir parasal sıkılaşma yoluna gitme ihtiyacını sınırlayacak bir 
yaklaşım. Doların başlıca altı para birimi karşısındaki seyrini izleyen endeks Fed'in politika açıklamasından sonra 92.245 seviyesine kadar geriledi, ancak kayıplarını toparlayarak 92.834 ile dört ayın zirvesini gördü. Endeks bugün dört ayın zirvesinden geriledikten sonra 92.508'de bulunuyor. 

SİYASET İZLENİYOR 

Seçimlerin 24 Haziran'da erkene çekilmesi ardından piyasalarda iç siyasi gündem de yakından izleniyor. CHP, İyi Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti 24 Haziran'daki milletvekili seçimlerinde meclis çoğunluğunu elde etmeyi hedefleyen ittifak için anlaştı. 
Saadet Partisi 24 Haziran seçimleri için cumhurbaşkanı adayının partinin genel başkanı Temel Karamollaoğlu olarak açıklarken, CHP ise adayını bu Cuma günü geniş bir katılımla duyuracağını bildirdi. Öte yandan hükümet seçimler öncesi bir de ekonomi paketi açıkladı. Kamuya olan vergi ve ceza borçlarının yeniden yapılandırılmasının da içinde bulunduğu, emeklilere zam, imar 
affı, ceza affını da içeren ve 22-24 milyar liralık maliyeti bulunan bir paket açıkladı. Tahvil bono piyasasında 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta yüzde 12.88 gösterge iki yıllık 
tahvilde ise spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 14.54 seviyesindeydi. Bu seviyelere göre gösterge faizler dün 20 baz puanın üzerinde yükseliş gösterdi.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)

Yandex.Metrica