Dolar hafif primli

Dolar/TL güne dünkü kapanış seviyelerine yakın başladı, yurtdışı piyasalara paralel bir seyir bekleniyor

Global piyasalardaki olumlu seyir, ekonomi bürokratlarının toplantı haberi ve beklentilerin altında gelen ABD TÜFE verisi ile dün yönünü aşağı çeviren dolar/TL güne dünkü kapanış seviyelerine yakın başladı. 
Yurtiçinde bugün açıklanacak önemli bir veri bulunmazken, saat 17:00'de ABD Michigan tüketici 
güven endeksi açıklanacak. Piyasa TCMB ve hükümet tarafından gelebilecek olası adım ve 
açıklamaları izlerken, yurtdışı piyasalara paralel bir seyir bekleniyor. 

Dün güne 4.30 seviyesinin altında başlayan dolar/TL, küresel iyimserliğin yanı sıra toplantı haberinin piyasada TL'deki baskıyı hafifletecek adımlar atılabileceği beklentisini güçlendirmesi ve ABD'de açıklanan beklentilerin altındaki TÜFE verisi ile 4.22'li seviyelere kadar geriledi. Dolar düşük gelen ABD enflasyon verisinin işlemcilerin Fed'in faizleri daha hızlı artıracağı beklentilerini azaltmasıyla başlıca para birimleri karşısında dört buçuk ayın zirvesinin altında seyrediyor. 

Dolar güne 4.22 lira seviyesinden başladı. Saat 10:26 itibariyle dolar 4.2585 lira seviyesinde işlem görüyor. Açılışın ardından en düşük 4.2270 lira, en yüksek 4.2680 lira seviyesi görüldü. Euro ise 5.0734 lirada bulunuyor. Euro/dolar paritesi 1.1910 seviyesinde. Gram altın 180.8 liradan alıcı buluyor. 2 yıllık tahvil faizi yüzde 16.00 seviyesinde.

Bugün piyasada gündemin sakin olduğunu, doların küresel bazda bir miktar değer kaybettiğini genel olarak kurların ise yatay seyrettiğini söyleyen bir bankacı, "Yurtdışı piyasalar paralel bir seyir izleriz ancak gözler TCMB ve hükümette" dedi. 
TCMB'nin faiz konusunda adım atmak için mümkün olduğu kadar 7 Haziran toplantısını bekleyeceğini söyleyen bankacı, "Bu PPK'da aksiyona geçmesi halinde dolar/TL'de 4.10'lara kadar dönüş beklerim hatta faiz artırım ölçeğine göre 4.0-4.05 seviyeleri bile gündeme gelebilir. Ama 50-75 baz puanlık bir artırım yapar bu yeter derse o zaman kurda yine yavaş yavaş yukarı hareket görürüz. PPK öncesinde ise kurdaki ataklara karşı ihracatçılara açtığı reeskont kredilerini yine bir kur seviyesinden sabitleyebilir. Diğer taraftan günlük döviz satım ihalelerine de yeniden başlayabilir" dedi. 

Dolar/TL hafta boyunca yukarı yönlü oldukça hareketli bir seyir izlemiş, yatırımcılarda endişe yaratan Türkiye'ye özgü riskler ABD'nin İran ile nükleer anlaşmadan çekileceği açıklamasının küresel risk algısının artmasıyla birleşmesiyle 4.3780'e kadar yükselerek tarihi zirveyi görmüştü. 

Rekor seviyelerin ardından TCMB döviz likiditesini rahatlatıcı adımlar atarken, ekonomi yönetiminin Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanması, TL'de son dönemdeki sert değer kaybının önüne geçilecek adımlar atılacağı beklentisi yaratarak kuru aşağı çekti. Ekonomi bürokratlarının sonradan rutin olduğu ortaya çıkan ikinci toplantısı da önlem alınacağı beklentilerini kuvvetlendirdi. 

Tahvil piyasasında da faizler dün yönünü aşağı çevirdi. Gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 13.71, valörde yüzde 13.50'ye kadar geriledikten sonra son işlemde yüzde 13.59 seviyesindeydi. Gösterge iki yıllık tahvilde bileşik faiz ise dün spot kapanışta ortalama yüzde 15.81, valörde son işlemde yüzde 15.87 seviyesindeydi.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)

Yandex.Metrica