Dolar merkez bankalarıyla düşüyor

Dolar merkez bankalarının gevşek para politikalarının işe yaradığını işaret etmeleriyle birlikte düşüyor

Dolar, Avrupa’dan Avustralya’ya, yetkililerin gevşek para politikalarının işe yaramaya başladığı yönündeki sinyallleri ile birlikte, önemli para birimlerinin çoğu karşısında düştü.

Açıklamalar, politika yapıcıların, ekonomilerini desteklemek amacıyla para birimlerini zayıflatmak için yeni tedbirler almaya daha az eğilimli oldukları yönündeki spekülasyonları güçlendirdi

Euro, ABD doları karşısında AMB’den Christian Noyer’in parasal genişleme planının doğru teşvik miktarını temsil ettiğini açıklaması üzerine dört gündür ilk defa tırmandı. Avusturalya doları ise, Avustralya Merkez Bankası'nın, faiz indirimleri ve daha zayıf bir para biriminin ekonomiyi desteklediği yönündeki açıklaması üzerine yaklaşık bir haftanın en düşüğünden toparlandı. İsveç Kronu ise, merkez bankası Riksbank'ın eski başkan yardımcısının para politikasının doğru yolda olduğu yönündeki açıklaması üzerine tırmandı.

Frankfurt’ta Commerzbank AG stratejisti Esther Reichelt, “Dün akşama ait Avustralya Merkez Bankası tutanakları yakın zamanda faiz indirimi olasılığının düşük olduğuna işaret ediyor” dedi ve “Genel olarak bir risk alma durumu görüyoruz, bu da özellikle Avustralya ve Yeni Zelanda dolarlarına yardım ediyor” diye devam etti.

Euro kazançları

Euro, Pazartesi günü görülen 10 günün en düşük seviyesinden geri yükselerek New York saatiyle 06:12’de yüzde 0.5 artışla 1.1379 seviyesine geldi. Avustralya doları ABD doları karşısında yüzde 0.6 artarak 72.88 seviyesine geldi. İsveç Kronu ise dolar karşısında yüzde 0.3 güçlenerek 8.2919 seviyesine gelirken, euro karşısında ufak bir değişim kaydederek 9.4217 seviyesine geldi.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)

Yandex.Metrica