ECB, dijital Euro'ya dair beklentileri araştırdı

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) dijital Euro ihracına yönelik kamuoyu görüşünde; Euro Bölgesi vatandaşları ve profesyonellerinin, dijital Euro'nun 'mahrem, güvenli ve ucuz' olmasını bekledikleri ortaya çıktı

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) olası 'dijital Euro' ihracına yönelik kamuoyu görüşünün detaylı raporu açıklandı.

Rapora göre, Euro Bölgesi vatandaşları ve şirketleri dijital para ile ödeme yaparken “ödemenin gizliliğini (kişisel gizlilik mahremiyet)” önemli öncelik olmasını bekliyor.

Ödemelerin gizliliğinin" potansiyel bir dijital avronun talep edilen özellikleri arasında yüzde 43 ile en yüksek sırada yer alırken, bunu yüzde 18 ile "güvenlik" ve yüzde 11 ile "Avrupa çapında erişim talebi" izledi. Bunları ise yüzde 9 ile dijital avroda ek maliyetlerin olmaması ve yüzde 8 ile de online kullanım takip etti.

Rapora göre, ECB’nin anketine katılanlar dijital avronun bankacılık sistemine entegre olması isterken, katılımcıların yarısı her vatandaşın kaç dijital avroya sahip olabileceğine sınır getirilmesinden yana oldu.

ECB Yönetim Kurulu Üyesi Fabio Panetta, konuya ilişkin değerlendirmesinde, dijital Euro'nun Avrupalıların ihtiyacını görürse başarılı olabileceğine işaret ederek, “Dijital Euro'nun ankette vurgulandığı gibi vatandaşların ihtiyacını karşılaması için elimizden geleni yapacağız” ifadesini kullandı.

Ankete 8 bin 221 kişi katıldı

ECB'nin 'dijital Euro' ihracına yönelik anket 12 Ekim 2020 ve 12 Ocak 2021 tarihleri arasında yapıldı. Çevrim içi ankete 8 bin 221 yanıt geldi. En fazla yanıt ise yüzde 47 ile Almanya’dan geldi. Bunu yüzde 15 ile İtalya ve yüzde 11 Fransa izledi.

Öte yandan, ECB Başkanı Christine Lagarde, 13 Ocak 2021’de ECB'nin olası 'dijital Euro' ihracına ilişkin yaptığı açıklamada, "Dijital bir Euro'muz olacak. Bunun ihracının 5 yıldan fazla sürmeyeceğini umuyorum. Bizim için bunun mantıklı bir tercih olduğundan emin olmak biraz zaman alacak" değerlendirmesinde bulunmuştu. (AA)

YORUM YAP

YORUMLAR (0)