Ekonomistler uyardı: Net rezerv hala sorun!

Merkez Bankası, IMF'den dün 6.4 milyar dolarlık takviye aldı. Erdoğan takviyeyi "Süreci tamamlanan işlemler” söylemleriyle duyururken, ekonomist Şeref Oğuz, net rezerv sorununa dikkat çekti

Uluslararası Para Fonu (IMF), 650 milyar dolar ile tarihinin en büyük SDR-Özel Çekme Hakkı dağıtımını gerçekleştirdi. Türkiye, 6.4 milyar dolarlık SDR hakkını hemen kullandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün "Süreci tamamlanan işlemler” söylemleriyle duyurduğu 6.4 milyar dolar 24 Ağustos'ta hesaba geçti.

Erdoğan konuşmasına göre Merkez Bankası dolar rezervi IMF'den gelen parayla birlikte '109 milyar dolardan 115 milyar doların üzerine çıkacak.

IMF'den gelen paraya rağmen Türkiye'nin net rezerv sorunu devam ediyor. 6,4 milyar dolarlık katkı sağlasa da bunun da bir maliyeti var. Ekonomist yazar Şeref Oğuz, hükümeti, temkini elden bırakmaması konusunda uyardı.

Her türlü spekülasyonun Merkez Bankası rezervlerini etkileyeceğini söyleyen Dünya yazarı Şeref Oğuz, "Döviz rezervi düşük ülkeler yurtiçi ve yurtdışı para spekülasyonlarının merkezi haline gelme riski taşır. Nitekim salgın sürecinde döviz rezervlerini kullandığımızdan, kur hareketlerine karşı kırılganlık oluştu. Bu yüzdendir Merkez’in faizi ile enflasyon çaprazına sıkışıp kalmamız…ifadelerini kullandı.

Oğuz, "Merkez Bankası rezervler konusunda hassas olmalı... En ince detayı bile kamuoyu ile paylaşmalı. Para hareketleri 1-GÜVEN üzerinden yürür, 2-ÖNGÖRÜLEBİLİRLİK üzerinden rota çizer, 3-KARARLILIK üzerinden hareket marjını belirler, 4-TUTUM üzerinden riske girer ve 5-ŞEFFAFLIK üzerinden talebini belirler." dedi. Milli Gazete

YORUM YAP

YORUMLAR (0)