Enpara.com Avrupa'ya açılıyor

QNB Finansbank Enpara.com Genel Müdür Yardımcısı Cumhur Türkmen, Avrupa'da bir ülkede faaliyet için fizibiliteyi tamamladıklarını, şu anda bu yatırımı değerlendirme aşamasında olduklarını belirtti.

QNB Finansbank Enpara.com Genel Müdür Yardımcısı Cumhur Türkmen, Avrupa'da bir ülkede faaliyet için fizibiliteyi tamamladıklarını, şu anda bu yatırımı değerlendirme aşamasında olduklarını belirtti. Türkmen, Kuzey Afrika bölgesinde bir ülke için fizibilite çalışmalarına başlayacakların vurguladı.

QNB Finansbank Enpara.com Genel Müdür Yardımcısı Cumhur Türkmen, dijital banka olarak hedeflerinin yurtdışında faaliyet göstermek olduğunu söyledi. Bloomber HT televizyonunda Finansal Teknoloji programına katılan Türkmen, Enpara.com'un QNB Finansbank ve dolayısıyla QNB çatısı altında faaliyet gösterdiğini söyledi. QNB'nin globaldeki gücüyle, QNB Finansbank'ın Enpara.com'da elde ettiği deneyimleri birleştirdikleri zaman "Neden acaba bunu yurtdışında farklı ülkelerde yapmıyoruz" diye sorduklarını vurgulayan Türkmen, yakın geçmişte Avrupa'da bir ülkede faaliyet için fizibiliteyi tamamladıklarını, şu anda bu yatırımı değerlendirme aşamasında olduklarını belirtti. Türkmen, çok yakında da Kuzey Afrika bölgesinde bir ülke için fizibilite çalışmalarına başlayacakların vurguladı. Yurtdışında faaliyet göstermeye çok açık olduklarını vurgulayan Türkmen, "İnsan gücümüze, teknolojimize ve altyapımıza güveniyoruz. Farklı fırsatlar olursa bunu değerlendirmek istiyoruz" diye konuştu.  

"UZAKTAN MÜŞTERİ KAZANIMI BANKACILIĞI DEĞİŞTİRECEK"

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun şu an taslak aşamasında olan yeni tebliğinin bankacılığın çehresini değiştirecek nitelikte olduğunu belirten Türkmen, tebliğ taslağının en önemli maddelerinden birinin bankaların uzaktan müşteri kazanımı ile ilgili bölüm olduğunu söyledi. Dijital bankaları da en çok bu maddenin ilgilendirdiğini kaydeden Türkmen, BDDK ve bankaların temsilcilerinin geçen cumartesi günü bu tebliği konuşmak için Abant'ta tam gün süren toplantı yaptıkları bilgisini verdi. Hem BDDK hem diğer düzenleyicilerin dijitalleşme konusunda son derece destekleyici hatta öncü rol üstlendiğini kaydeden Türkmen, bunun Türk bankaları için önemli bir şans olduğunu ifade etti. Burada dijitalleşmeyi hızlandıracak en önemli maddenin uzaktan müşteri kazanımı olduğunun altını çizen Türkmen şöyle devam etti: "Bu Türkiye'de eksik olan bir ayaktı. Dünyada örnekleri var. Biz bu maddenin bankacılığı değiştireceğini öngörüyoruz. 

Bugün siz bir bankada hesap açmak için ya şubeye gitmek zorundasınız ya da o bankanın size bir temsilci ya da kurye göndermesi lazım. Yeni düzenlemede artık bu işlem video konferans yoluyla gerçekleşebilecek. Islak imza ile yapılan sözleşmeler artık dijital olarak yapılabilecek. Bu tüketiciler açısından oldukça faydalı olacak çünkü, tüketici nerede bir fayda görüyorsa oturduğu yerden o bankanın müşterisi olarak bundan faydalanmaya başlayacak. Bu da doğal olarak rekabeti artıracak. Artan rekabet ile birlikte bankacılıkta değişimin de başlayacağını düşüyoruz. Şubeli bankalar da farklı gelişmeler görebiliriz. Bugün caddelerdeki şubeler formasyon değiştiriyor olabilir. Hatta biz şubelerin zemin katlardan binaların üst katına doğru taşındığını görebiliriz. Bu oldukça dijitalleşmeyi ivmelendiren bir gelişme olabilir."

"AÇIK BANKACILIKTA MUTLAKA BİR ADIM ATILACAK"

Açık bankacılık ile ilgili gelişmelere de değinen Türkmen, bu konuda regülatör tarafından mutlaka bir atılım yapılacağını, bunun kararının verildiğini söyledi. Türkmen, ancak bunun detayları için ayrı bir düzenleme yapılacağını belirtti. Burada BDDK'nın öncü rol üstlendiğinin altını çizen Türkmen, açık bankacılık ile ilgili Avrupa'da görülen gelişmelerin yakın zamanda Türkiye'de de görüleceğini kaydetti.

"ENPARA 1.5 MİLYON MÜŞTERİYE ULAŞTI"

Enpara.com'un 2012 yılında faaliyete başladığını hatırlatan Türkmen, şu anda 1.5 milyon müşteriye ulaştıklarını söyledi. Toplam mevduatın 12 milyar TL'yi aştığını belirten Türken, bu rakamın QNB Finansbank'ın toplam mevduatının yüzde 13'ü anlamına geldiği bilgisini verdi. Bugüne kadar 7 milyar TL kredi kullandırdıklarını kaydeden Türkmen, QNB Finansbank çatısı altında kullandırılan 4 ihtiyaç kredisinden 1'ini Enpara.com'un kullandırdığını söyledi. Türkmen, 350 bin kredi kartına ulaştıklarını sözlerine ekledi.

"MÜŞTERİLERİMİZİN YÜZDE 90'I 45 YAŞ ALTINDA"

Müşteri profilleri hakkında da bilgi veren Türkmen, bankacılık işlemlerini dijital kanallardan yapmak isteyen herkese kapılarının açık olduğunu belirterek,"Müşterilerinin yüzde 90'ı 45 yaş altında. Yüzde 77'si erkek, yüzde 23'ü kadın. Kadın sayısının düşük olması bizi biraz üzüyor. Kadınlarla ilgili yeni projelerimiz olacak. Müşterilerimizin yüzde 57'si ön lisans ve üzeri mezunu. Geçen eğitimli ve işlerini internetten halletmeye çalışan bir kitleden bahsediyoruz" diye konuştu.  Bireysel müşterilerin yanında iki buçuk yıldır KOBİ'lere de hizmet verdiklerini belirten Türkmen, bireysel taraftaki dijital dönüşümün KOBİ tarafına da sıçrayacağını öngördüklerini ve orta ve uzun vadede KOBİ tarafında ürün yelpazesini genişletmek istediklerini söyledi. Türkmen, çok yakında KOBİ'lere avantajlı bir POS ürünü çıkaracakları bilgisin verdi. (bloomberght.com)

YORUM YAP

YORUMLAR (0)

Yandex.Metrica