Erian'dan kritik uyarı: İşler daha da kötüye gidecek

Allianz SE'nin baş ekonomik danışmanı El-Erian, Fed'in tahvil alımlarını azaltması halinde enflasyonda yükseliş olabileceğini ve durumun düzelmeden önce daha da kötüye gideceğini söyledi.

Muhammed El-Erian, Fed'in COVID-19 salgını sırasında uygulamaya konan teşvikleri geri çekmesi halinde, yatırımcıların piyasa oynaklığında yaşanacak artışa hazırlanmaları gerektiğini, yüksek enflasyonun en az  bir yıl daha devam edeceğini söyledi.

Allianz SE'nin baş ekonomik danışmanı olan El-Erian, "Düşük oynaklık içinde yaşamakta olduğumuz bu mükhemmel dünyanın, ortadan kalkacağından  ve yüksek oynaklık ile sona ereceğinden biraz endişe ediyorum" dedi.

Fox News Sunday'e konuk olan El-Erian, "Eğer bir yatırımcı olsaydım, Fed'in sayesinde büyük bir likidite dalgası üzerinde hareket ettiğimin bilincinde olur ve bu dalgaların bir noktada kırılma eğiliminde olduklarını hatırlardım ve çok dikkatli davranırdım" ifadelerini kullandı.

Yüksek enflasyonun ve tedarik zinciri darboğazlarının sadece bir kısmının  geçici nedenlerden kaynaklandığını da savunan El-Erian, yüksek ve ısrarcı enflasyonun en azından bir yıl daha devam deceğini öngördüğünü de vurguladı.

"İşler daha iyiye gitmeden önce daha da kötüleşecek" diye konuşan El-Erian, "Mal tedarikinde daha fazla sıkıntı yaşacağız. Daha yüksek fiyatlarla karşı karşıya kalacağız ve enflasyon yüzde 4-5 seviyelerinde kalmaya devam edecek" dedi.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)