Fed bilanço küçültmeye başlayacak mı

Bu haftanın ekonomi tarafındaki ana gündemini Fed’in bugün başlayacak ve yarın akşam tamamlanacak olan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı oluşturuyor

Son aylarda beklentilerin altında kalan makro veriler ve ABD siyasetinde Trump kaynaklı bilinmezler nedeniyle Fed’in yılın geri kalanında faiz artışına gitme ihtimali azalmış, buna karşın Fed’in bilanço küçültme operasyonuna Eylül ayı ile birlikte başlayabileceği beklentileri canlı kalmaya devam etmişti. Aralık 2015’te ilk faizartışını gerçekleştiren Fed, 2016 ve 2017’nin geri kalanında toplam 3 kez daha faizleri artırarak politika faizini yüzde 1,00-yüzde 1,25 aralığına çekmişti. Bu toplantıda faizlerde herhangi bir değişikliğe gitmemesine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Bununla birlikte haziran ayında 2017 yılı içinde bilanço küçültme operasyonlarının başlamasının arzu edildiği belirtilmiş ancak net bir tarih verilmemişti. Bu hafta gerçekleşecek toplantıda bilanço küçültmenin ne zaman başlayacağına dair net bir tarih verileceğini düşünüyoruz. Beklentimiz ise planın bu haftaki toplantıda paylaşılarak, bilançodaki ilk küçültme operasyonunun ekim ayı içinde gerçekleşmesi yönünde. Bilanço küçültme operasyonunun ilk anda 10 milyar dolar (6 milyar dolar hazine tahvillerinden ve 4 milyar dolar morgage endeksli tahvillerden olmak üzere) gibi küçük bir tutarla başlaması bekleniyor.

Kademeli artışla, bir yol kazasına uğranmaz ise, 12 ayın sonunda aylık 50 milyar dolar rakamına ulaşması bekleniyor. Başlayacak bu sürecin etkisi ilk anda sınırlı olsa da ABD faizlerinde yukarı yönlü etkilerini görebiliriz. Bununla birlikte geçtiğimiz hafta açıklanan TÜFE’de her ne kadar son haftalarda görülen kasırga etkisinin de hissedildiği düşünülse de beklentilerden yüksek bir rakamın açıklanması, bu yıl içinde bir Faiz artışı daha olma ihtimalini yeniden yüzde 50 civarına taşıdı. Bu hafta gerçekleşecek FOMC toplantısının ardından yapılacak açıklamalarda bu ihtimali daha da yükseltecek ifadelere yer verilirse uzun süredir oldukça zayıf bir trend sergileyen doların yılın son bölümünde bu kayıplarının büyük bir kısmını geri aldığını görebiliriz. (Üzeyir Doğan/Dünya)

YORUM YAP

YORUMLAR (0)

Yandex.Metrica