Fed'in kararı Türk şirketlerini sarsabilir!

ABD Merkez Bankası Fed’in faiz artışı kararının Türkiye ve Brezilya’da faaliyet gösteren şirketler için kötü sonuçlar doğurabileceğine işaret edildi

ABD Merkez Bankası Fed’in faiz artışı kararını tüm dünya piyasalarına etki edecek büyük bir olay olacağı belirtildi.  

İngiliz Guardian gazetesinde yer alan bir analizde, dünyanın en büyük ekonomisinde bu yıl faizlerin yükseleceği beklentisinin doları İngiliz sterlini ve euro karşısında yükselttiğini belirtti ve ağır şekilde dolarla borçlanan ülkelerde ekonomik kriz çıkacağı yönündeki korkuları artırdı.

Guardian gazetesi, dolarla borçlanma maliyetinin artmasının Brezilya ve Türkiye’de yeni bir fabrika ya da ofis için ya da sadece maaş ödemek için bile ucuz kredi kullanan şirketlere zarar vereceğine işaret etti.

IMF ENDİŞELERİ GİDERMİŞTİ     

Geçen hafta Uluslararası Para Fonu IMF’nin bahar toplantılarında başekonomist Olivier Blanchard bu konuyla ilgili endişeleri, şirketlerin kendilerini duruma önceden hazırlayabileceklerini söyleyerek gidermiş, yatırımcıların ve maliye bakanlarının olası bir artışa karşı kendilerini iyi hazırladıklarını dile getirmişti.

BÜYÜK KRİZ GELİYOR KORKUSU    

Guardian’a göre, piyasalarda geçen iki yılda yaşanan şoklar, finans dünyasındaki birçok kişinin daha büyük bir çöküşün gelebileceği konusunda ikna etmiş durumda.
Geçen iki yıllık süreçte, Fed’in her kararında para birimleri, tahviller ve emtia fiyatları, özellikle de ham petrol ve değerli metaller büyük dalgalanmalar yaşamıştı.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)