Goldman Sachs'tan şok tahmin

Goldman Sachs'ın emtia notunda, koronavirüsün etkilerinin ikinci çeyreğe sarkması durumunda altının 1,850 dolara doğru tırmanabileceği belirtildi

Goldman Sachs Group Inc., ABD'de düşük faiz ve zayıf hisse senedi görünümünün altın tahminleri için daha fazla yukarı yönlü risk oluşturduğunu ve korona virüsün ilk çeyrekte kontrol altına alınması durumunda altının ons fiyatını 1,750 dolara doğru zorladığını belirtti.

Bankanın emtiayla ilgili notunda “Faiz arayışının, portföy çeşitlendirme talebindeki artışın ve siyasi riskteki artışın böyle bir ralliye neden olabileceğini düşünüyoruz.” ifadesi yer aldı.

Bununla birlikte notta, “Ancak virüs ve karışıklığın ikinci çeyreğe sarkması durumunda -küresel para piyasası tepkisinin ölçeğine de bağlı olarak- 1,850 dolara doğru önemli ölçüde daha fazla yukarı yönlü risk öngörüyoruz.” dendi.

Goldman, altını, portföyleri salgın gibi jeopolitik risklerden, kur riskinden ve negatif reel faizlerden korumak için hala stratejik bir varlık olarak gördüğünün altını çizdi.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)