Gözler Ağustos enflasyonunda!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ağustos ayı enflasyon açıklamasının ardından gözler cuma günü TÜİK tarafından açıklanacak rakama çevrildi. TÜİK Merkez Bankası için gerekeni yapacak mı?

Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan Kanal D-CNN Türk ortak yayında "Bunu da özellikle buradan bir yerde ben de sinyalimi belli yerlere herhalde vermiş oluyorum, çünkü bundan böyle enflasyonun daha yukarı çıkması mümkün değil, zira faiz oranlarında da bir defa düşüşe geçiyoruz”  ifadelerini kullanarak gerekenin yapılacağını ima etmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasından sonra TÜİK tarafından Cuma günü açıklanacak Ağustos ayı enflasyon oranlarında sürpriz yaşanıp yaşanmayacağı merak ediliyor. Dünya yazarı Ekonomist Alaattin Aktaş, Ağustos ayı enflasyon rakamlarına ilişkin çarpıcı bir analiz yayımladı.

TÜİK GEREKENİ YAPACAK MI?

3 Eylül Cuma günü açıklanacak ağustos ayı oranları birçok yönden kritik olduğunu söyleyen ekonomist Alaattin Aktaş, "TÜİK gerekeni yapar!" Yani ne denmek isteniyor, nedir o gereken? "TÜİK Merkez Bankası'nı faiz artırmak zorunda bırakmayacak bir oran belirler, rahat olun!" Kamuoyunun böyle düşünme durumuna gelmiş olması ne acı, TÜİK adına ne kötü..." dedi.

TÜFE NE OLURSA OLSUN ÜFE GÖZ ARDI EDİLİYOR

Enflasyon rakamı ne olursa olsun üretici fiyatları hep ikinci planda kaldığından yakınan Aktaş, "Böyle olması da normal; bir dizi zam da, ücret artışı da TÜFE'ye göre belirleniyor. TÜFE ağustosta da artmaya devam edecek ama bu artış yıllık oranı yukarı çekecek boyutta olacak mı?" ifadelerini kullandı.

EYLÜL'DE 2020 ORANI AŞILACAK

ÖTV düzenlemesine dikkat çeken Aktaş, Ağustos'ta TÜFE'ye 0.3-0.4 puan kadar katkı yapmasını beklediğini aktardı. Ağustos'ta düşüş olsa bile okulların açılmasına artan kırtasiye alışverişinin Eylül ayı enflasyonuna büyük bir etkisi olacağını belirten Aktaş şu ifadeleri kullandı:

"Adeta iki yıl aradan sonra açılacak okullar ve bu çerçevede yapılmakta olan harcamalardaki hızlı artış. Okul ücretleri, servis, kırtasiye, kıyafet... Üstelik bu zamlar fiyat endeksine ağustosta sınırlı bir şekilde yansıyacak, asıl yansıma eylülde olacak.

Dolayısıyla TÜFE ağustos ayında geçen yılki oranın üstüne çıkmasa bile eylülde çok büyük olasılıkla 2020 oranı aşılacak." Milli Gazete

YORUM YAP

YORUMLAR (0)