Hisar’ın Esenyurt’taki fabrikası satışa çıktı

Türkiye’nin en büyük mutfak eşyası üreticilerinden Hisar’ın Esenyurt’taki fabrikası satışa çıktı

Türkiye'nin en büyük mutfak eşyası Hisar'ın Esenyurt'taki fabrikası satışa çıktı. Hisar Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Erdoğan, “Borçlarımıza karşılık fabrikayı bankaya bıraktık. Temiz bir sayfa açıyoruz, üretime Çerkezköy'de yeni kuracağımız fabrikada devam edeceğiz ”dedi.


Çatal, kaşık, bıçak bıçak olmak üzere olmak üzere mutfak araç gereç için yerli sofra ve mutfak devi Hisar, 33 yıldır faaliyet gösterdiği fabrikayı terk ediyor.

Tasarımlarını seven ve dünyanın en ünlü perakende zincirlerinin raflarına girmeyi başaran şirketin Esenyurt'ta fabrikası Ziraat Bankası'ndan satışa çıktı.
Hisar Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Erdoğan, "Esenyurt'ta 25 bin metrekare alana sahip fabrikamızı borcumuza karşılık el sıkışarak bankaya bıraktık" dedi.

94 milyon liradan teklif alınıyor

94 milyon lira başlangıç ​​fiyatıyla ilana çıkarılan fabrika için teklif toplanmaya başlandı. 1987 yılında inşa edildiğinde dönemin en büyük ve modern tesislerinden biri olan fabrika, Türkiye'nin bu sahadaki üretim yapan az sayıda tesislerinden biri. 

 Aynı zamanda Ev ve Mutfak Eşyaları Federasyonu (EVFED) Başkanı olan İsmail Erdoğan, sektöre üretici kalmamasından şikayet ederek, ağırlıklı olarak yurtdışından getirilen piyasada satıldığına dikkat çekti. Üretici olmanın zorluklarını vurgulayarak, "Sektördeki tek büyük üretici olarak faaliyetimizi sürdürüyoruz. Kaynakların kaynak ihtiyacı var. İthalat Türkiye'ye girişini düşürmek getirilen ek verginin pozitif etkisi oldu. Ancak sektörde sıkıntılar devam ediyor ”dedi.

Sektörel zorlukların yanı sıra piyasalaşmadan sıkıntıların eklenmesiyle şirkette bir darboğaz yaşanmış. Başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerin AVM ve caddelerinde mağaza şirket karşılığı, şimdi ters teker teker kapatıyor. İsmail Erdoğan mağazalaşmaya yönelik yaptıkları hamle hakkında “Mağazalaşmaya 5-6 yılımızı harcadık. Ancak ciddi zarar ettik. Hem üretici olup hem de perakende sektöründe mücadele vermek kolay bir iş değil. Perakende apayrı bir iş. Biz bu çok beceremedik ”değerlendirmesinde bulundu.

 

Devam edeceğiz

Şirket, hali hazırda bulunduğu fabrikayı temmuz sonu itibariyle boşaltmış olacak. Çerkezköy OSB'de yeni bir fabrika kuracaklarını söyleyen Erdoğan, "Üretici olmaktan vazgeçmiyoruz, temiz bir başlangıç ​​yapacağız. Çerkezköy teşvik bölgesi değil. Ancak şirketimizin sebebi için bu kelime olmamız gerekiyor. Yerli sanayicinin nerede üretim yaparsa yapsın teşvik etmek istiyoruz. Tüm dünyada yerli yanlışını kalkındırmak üzerine kurulu. Okul sıralarından başlayarak tüketicinin bilinci oluşturulmasını ve yerli malı kullanımının anlatılması gerekiyor ”diye konuştu.

Yönetimi gençlere bıraktı

Yakın zamana kadar şirketin faaliyetlerini yöneten başkan olarak görev alan İsmail Erdoğan kaptanlığı gençlere bırakmaya hazırlanıyor. Kuzeniyle birlikte uzun yıllar şirketi yönettiklerini söyleyen Erdoğan, artık üçüncü kuşağın devreye girmeye hazır olduğunu belirtti. “Çocuklarımız bu yürütmeye talip oldu. Biz de artık danışman olarak onlara katkı sunacağız ”şeklinde konuşan Erdoğan, yeni jenerasyonun yeni dinamikleri daha iyi okuyacağını ve Hisar markasını güçlendirecek bir noktaya taşıyacağını söyledi.

İhracata tamamlanmadı

1968'de Rami'de pille çalışan el feneri yapımıyla İşe Erdoğan ailesi Çin'den gelen ucuz ürünle mücadele alan değiştirdidi. Boşluk olduğunu fark eden kardeşler çatal kaşık, bıçak üretimine yöneldiler. Memleketleri Doğanhisar'dan esinlenerek Hisar adını alarak markalaştılar. 

Şirket, marka tesciliyle birlikte 1978'de İstanbul Florya'da 3 bin metrekare büyüklüğünde ilk fabrikasını kurdu. 110 çalışanla üretime başlandı. Aynı yıl makine sayılarıyla birlikte üretim kapasitesi artırıldı.Çelik tencere üretiminin başlamasıyla birlikte artan talepta zorlanılınca bu kez daha büyük bir fabrika gündeme alındı.

 Satışa konu olan fabrika tamamlandığında dönemin en yüksek kapasiteli, geniş ve modern tesisi haline gelmişti. Bu yeni fabrikayla birlikte şirket yurtdışına da yönelerek ihracata başlamıştı.Çiğdem Yücesoy Subaşı / Dünya 

YORUM YAP

YORUMLAR (0)