Hizmet ihracatında Verisoft damgası

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından ’Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı’ açıklandı. 32 ülkeye yeni nesil teknoloji ihraç eden Verisoft sektör sıralamasında 22’inci sıraya yükseldi

TİM tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Türkiye'nin en başarılı ihracatçılarının ödüllendirildiği '500 Büyük Hizmet İhracatçısı' ödül töreni The Grand Tarabya Otel'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşti. Sektörel çeşitlenmede artış gözlenen bu yılki araştırmada Verisoft 22’inci sırada yer aldı. ‘Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Araştırması’ ile hizmet sektörlerinde ihracat gerçekleştiren firma ve kurumlar 2017 yılında gerçekleştirdikleri hizmet ihracatı ile sıralandı.

İlk 500’e giren hizmet ihracatçılarının toplam hizmet ihracatı yaklaşık 23 milyar ABD doları düzeyinde ve Türkiye’nin 2017 yılında ulaştığı 43,7 milyar ABD dolarlık toplam hizmet ihracatının yüzde 53’ünü oluşturuyor.

Yerli yazılım kullanımı yüzde 25

Konuyla ilgili Verisoft CEO’su Onur Alver, dünyanın teknoloji devi ülkeleri de dahil olmak üzere 32 ülkeye ihracat yaptıklarını belirterek; “Ülkemizin cari açığının kapanması ve ekonomik istikrarın sağlanması için tüm sektörlerde hizmet ihracatının artması çok önemli. Ülkemizin 2023 ihracat hedefleri doğrultusunda Verisoft olarak önümüzdeki dönemde ihracatın cirodaki payını yüzde 70’e ulaştırmayı hedefliyoruz. Üstün olduğumuz alanlarda uluslararası pazar kabiliyetimizi daha da geliştirerek ileri taşıyacağız. Özellikle hizmet ihracatını destekleyici politikalar ile ihracat büyümesinin daha da ivme kazanacağına inanıyorum. Veriler bize 2017 yıl sonu itibarıyla 6 milyar ABD dolarlık Türkiye yazılım pazarında, 1 milyar 350 milyon ABD doları civarında bir ihracat rakamı bulunduğunu gösteriyor. Yazılım alanında yerli yazılım kullanımı yüzde 25 civarında. Bir yandan ihracatı artırmaya çalışırken, yüzde 75 oranında ithal ürün kullanımını da el birliğiyle ortadan kaldırmalıyız. Bu nedenle yazılımda ithalatı azaltmakta en az artırmak kadar önemli” dedi.

2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 17 artış gösteren hizmet ihracatı 2016 yılında yüzde 49 düzeyinde gerçekleşmişti. Başvuru sayısında artışla birlikte, başvurular telekomünikasyon, bilgisayar ve bilgi hizmetleri, eğitim hizmetleri, inşaat ve müteahhitlik hizmetleri, sağlık hizmetleri, mali hizmetler ve yeni açılan birçok ana kategoriden alındı.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)

Yandex.Metrica