Hüseyin Aydın'dan faiz vurgusu!

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, bankacılık sektörüne dair önemli açıklamalarda bulundu

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, Türkiye Bankalar Birliği 59. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada bankacılık sektöründe büyümenin yavaşladığını belirtti.

Aydın, "Enflasyon yüksek kaldı TL reel olarak değer kaybetti. Türkiye'nin tasarruf oranı kısıtlı ama günden güne artırabiliyoruz. Bankacılık sektörü bilançosu büyüyor ama büyümesi yavaşlıyor.Sektörün toplam aktif büyüklüğü dünyanın 10. bankasının bile altında" dedi.

KREDİ VERMEK İÇİN BÜYÜMEK ŞART

Hüseyin Aydın, "Yeni kredi verebilmek için aktifi büyütmek şart.Kredilerin GSYİH içindeki payı %76'lar civarında, alacağımız yol var. Konut hariç tüketici kredilerinde çok hızlı bir fren yapıldı. Proje finansmanının yüzde 50'si enerji sektöründe kullandırılan krediler. Sorunlu kredi oranı yüzde 3.4, makul bir seviye. Yapılandırılan krediler ve Write-Off ile birlikte sorunlu krediler %6'da" şeklinde konuştu.

FAİZLERİN DÜŞMESİ HEPİMİZİN ARZUSU

Aydın, "Kredi mevduat oranı %120'de, durup düşünmek lazım.Mevduat dışı kaynağın kalitesinin tekrar tartışılıyor olması lazım.Belki ilerde mevduat dışı kaynak konusunu konuşuyor olacağız.Özkaynakta çok yavaş büyüyoruz, daha hızlı olması lazım.Düzenlemelerin özkaynak büyümesinde ciddi etkisi var.Özkaynak düzenlemesinde BDDK'nın devreye girmesini arzu ediyoruz. Faizlerin düşük oluşu hepimizin arzusu. Sadece genel müdürü olduğum bankanın ödediği ücret-komisyon miktarı 600 MLN TL. Sektöre büyük oyuncu girme iştahı azalıyor" dedi.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)

Yandex.Metrica