İhracatçı KOBİ'lere Halkbank desteği

Halkbank, TİM ve KGF ile KOBİ İhracat Seferberliği İşbirliği Protokolü'ne imza attı

Halkbank, 'Üreten Türkiye'ye sunduğu destek kapsamında Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Kredi Garanti Fonu (KGF) ile KOBİ İhracat Seferberliği İşbirliği Protokolü'ne imza attı. "Üreten Türkiye Üreten KOBİ" hedefiyle imzalanan protokol kapsamında ihracatçılara sağlanan finansman olanaklarının artırılması planlanıyor. Halkbank'ın kendi kaynaklarından ve uluslararası finans kuruluşlarından sağladığı kaynaklardan kullandıracağı kredilerle KOBİ'lerin ihracat taahhütlü TL ve yabancı para cinsinden nakdi ve gayri nakdi kredi ihtiyaçları karşılanıyor. Kurdaki dalgalanmalara karşı koruma özelliği de olan kredi ürünlerini kullanan KOBİ'ler bankacılık ürün ve hizmetlerinden de indirimli olarak yararlanıyor. Protokol kapsamında KOBİ'lere KGF tarafından teminat desteği de veriliyor.

STRATEJİK HEDEF

Türkiye'nin 2023 ihracat hedeflerine ulaşması için Halkbank'la 2012'de imzaladıkları protokolü bu yeni protokolle güçlendirdiklerini belirten TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi şunları ifade etti: 2023 hedeflerimize ulaşabilmek için en fazla önem verdiğimiz konuların başında finansmana erişimi kolaylaştırmak ve finansman maliyetlerini azaltmak geliyor. Yeni imzaladığımız Kredi Garanti Fonu İşbirliği Protokolü ile 2023 Türkiye İhracat Stratejisi ve Eylem Planı çerçevesinde desteklediğimiz 19 stratejik hedef arasında yer alan 'finansal enstrümanların ve ticaret destek araçlarının artırılması ve verimli kullanımının sağlanması' maddesi kapsamında büyük bir aşama kat edeceğimize inanıyoruz. Bu kapsamda Meclisimiz çatısı altındaki ihracatçı birliklerinin üyelerine ayrıcalıklı finansman ürünleri sunarak 2023 ihracat hedeflerine ulaşmasına katkı sağlayacağız.

2023 VİZYONU

İhracatın artmasını bu kapsamda ihracatçı KOBİ'lerin desteklenmesini çok önemsediklerini belirten Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu ise şunları söyledi: "Bankamız Türkiye'nin gelişmesinde üretimin olduğu kadar, ihracatın da büyük önemi olduğunu düşünüyor. İhracatın büyümeye verdiği katkıyı artırmak ve 2023 hedeflerine ulaşabilmek için ihracata dayalı büyüme modelini daha fazla öne çıkarmak ve desteklemek zorunda olduğumuza inanıyoruz. Tam da bu noktada 2023 vizyonunun gerçekleştirilmesi için TİM tarafından KOBİ'lere verilen desteği hem danışmanlık ve eğitim hizmetleri hem de uygun finansman imkânları ile destekliyoruz. TİM üyesi ihracatçılara uygun maliyetli TL/ YP işletme kredisini sunuyoruz. USD/EUR döviz kredisini yüzde 2.75 faiz oranından başlayan oranlar ile kullandıracağız. Faiz indirimli kredilerin yanında faize duyarlı KOBİ' ler içinde sıfır faizli kredi imkânı sunuyoruz. 'Hedef Üreten Türkiye Üreten KOBİ' İhracat Atılımı Protokolü'nün ihracat rakamlarımızın artmasına katkı sağlayacağını umuyoruz." 

YORUM YAP

YORUMLAR (0)

Yandex.Metrica