İki Fed yetkilisi hisselerini satıyor

Boston ve Dallas Fed başkanları, geçen yılki sermaye piyasaların işlemlerinden dolayı ortaya çıkan etik endişeleri gidermek için 30 Eylül’e kadar bireysel hisse senedi varlıklarının tümünü satacaklarını duyurdu

ABD finans kamuoyu iki Fed yetkilisinin bireysel portföylerine yönelik aldığı kararı konuşuyor. Boston Fed Başkanı Eric Rosengren ve Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan merkez bankasının ABD ekonomisini Kovid-19’a karşı korumak için güçlü adımlar attığı bir yıllık dönemde bazı yatırımlarda aktif işlemler yaptıklarını gösteren son finansal beyan belgelerinin ardından, bireysel portföylerindeki hisse senedi varlıklarının tamamını Eylül sonuna kadar elden çıkaracaklarını duyurdu.

İki başkan duyuruyu birbirinin neredeyse aynı açıklama metinleri ile yaptı.

Her iki başkan, çeşitlendirilmiş endeks fonlarındaki satışlardan elde ettikleri geliri yatırdıklarını ya da bunları nakitte tuttuklarını kaydetti.

Rosengren açıklamasında, “Kişisel tasarruf ve yatırım işlemlerim Fed’in etik kurallarına uygun, ancak belirttiğim adımları atarak, görünürdeki herhangi bir çıkar çatışmasını ortadan kaldırmaya karar verdim” dedi.

Kaplan da Rosengren’in değerlendirmelerine benzer bir açıklama yaptı. Her iki başkan, başkanlık dönemleri boyunca hisse senedi işlemleri yapmama taahhüdünde bulundu.

Kamuoyunda sert eleştiriler

12 bölgesel Fed başkanının geçen ay verdikleri son yıllık finansal beyan belgelerinin ardından, Rosengren ve Kaplan’ın işlem faaliyetleri, Fed’in pandemi sırasında varlık fiyatlarının yükselmesine ve buna bağlı olarak da varlıklı Amerikalıların oransız fayda sağlamalarına yol açan para politikası adımlarının hali hazırda yoğun olarak sorgulandığı bir dönemde sert eleştirilere maruz kaldı.

Potomac River Capital'den Mark Spindel, “Yoğun bir şekilde eleştirildikleri bir dönemde ve politikalarının zengini daha zengin yaptığı söylenirken, bu başkanların ne yaptıklarını sorgulamanız gerek. Bu durum onlar adına pek de olumlu gözükmüyor." dedi.

ABD Merkez Bankası, pandeminin yayılması ile birlikte Mart 2020’de gösterge faizi sıfır seviyesine düşürdü ve finans piyasalarını yatıştırmak için yüz milyarlarca dolar tutarında Hazine tahvili ve mortgage destekli tahvil satın aldı. Fed halen aylık 80 milyar dolar tutarında Hazine tahvili ve 40 milyar dolar tutarında mortgage destekli tahvil alımı yapıyor. Ancak yetkililer bu varlık alımlarının bu yılın ilerleyen dönemlerinde azaltılmaya başlanmasını beklediklerini kaydediyorlar. BloombergHT

YORUM YAP

YORUMLAR (0)