İnanç Balcı, Colendi Yönetim Kurulunda  

Colendi'nin yönetim kuruluna, girişimcilik ekosistemi, e-ticaret ve finansal teknoloji dünyasının yakından tanıdığı İnanç Balcı atandı. 

Colendi, Yönetim Kurulu Başkanlığını J.P. Morgan eski Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olan Ian Hannam'ın yürüttüğü, Colendi Kurucu Ortakları olan Bülent Tekmen, Mihriban Ersin ve Deniz Güven'in de bulunduğu yönetim kuluna beşinci isim olarak İnanç Balcı'nın katıldığını duyurdu. 

Küresel erken aşama FinTech fonu Crestone Venture Capital'in kurucu ortağı olan İnanç Balcı, Crestone öncesinde Güneydoğu Asya'nın önde gelen e-ticaret şirketi Lazada Grubu'nun bölge kurucu ortağı ve lokal CEO'su olarak, bölgede e-ticaret ekosisteminin kurulmasında öncülük etti. Alibaba, 2018 yılında bölgenin en büyük satın almasını gerçekleştirerek 3,2 milyar dolara Lazada Grubu'nu satın aldı. 

Bölgede binlerce girişim ve milyonlarca müşteri için daha iyi bir satın alma deneyimi yaratan Balcı, 2015 yılında Ant Financial tarafından satın alınan ve AliPay tarafından yeniden markalaştıran helloPay'in de kurucu ortağı olarak görev aldı. 

E-ticaret ile finansal hizmetlerin kesişim noktasında faaliyet gösteren birçok fintech şirketinin yatırımcısı olmayı sürdüren İnanç Balcı, gelişmekte olan pazarlardaki en büyük dijital pazarlama yönetimi konusundaki deneyimi ile Colendi'nin büyüme stratejilerine yön verecek.

Colendi Kurucu Ortağı ve CEO'su Bülent Tekmen, atama ile ilgili olarak "Türkiye ve İngiltere'den sonra Ukrayna ile birlikte birçok ülkede faaliyet göstermeye başlayan şirketimizin yönetim kadrosunu, e-ticaret ve finansal teknolojiler alanında çok önemli bir isim olan İnanç Balcı ile güçlendiriyoruz. Sunduğumuz ürün ve hizmetlerin ölçeğini genişletme stratejimizde kilit bir isim olan Balcı'yı yönetim ekibimize katmaktan büyük memnuniyet duyuyor, Colendi'nin önünde açacağı yeni yollar için sabırsızlanıyoruz. Çevrimiçi büyümeyi teşvik etmek konusuna eşsiz bir deneyimi ve tutkusu olan, ulaşmak istediğimiz pazarları yakından tanıyan İnanç ile birlikte sektörün önde gelen oyuncularından biri olma vizyonumuzu sürdüreceğiz" açıklamasını yaptı. 

Colendi, bu atama ile birlikte yurt dışı açılımına hız vermeyi sürdürüyor!  

Türkiye'deki gelmiş geçmiş en büyük erken aşama FinTek yatırım turunda, 30 milyon dolarlık yatırım toplayarak toplam değerlemesini 150 milyon ABD dolarına taşıyan Colendi, İngiltere ve Ukrayna başta olmak üzere yurt dışı açılımına hız veriyor. İngiltere’nin öncü finans yayınlarından, The Global Economics’in düzenlediği 2021 Küresel Ekonomi Ödülleri’nde, “En Yenilikçi Mikrokredi Kredi Platformu” ödülünü kazanan Colendi, geliştirdiği akıllı servisler aracılığı ile şirketleri birer finansal teknoloji şirketine dönüştürmeyi sürdürüyor. 

YORUM YAP

YORUMLAR (0)