İnternet bankacılığına rağbet arttı

TBB: İnternet bankacılığını kullanan aktif müşteri son bir yılda 1 milyon 776 bin kişi arttı

"İnternet bankacılığı yapmak üzere sistemde kayıtlı olan ve en az bir kez giriş işlemi yapmış kurumsal müşteri sayısı Haziran 2014 itibariyle, 2 milyon 152 bin kişidir. Bunların 1 milyon 90 bini (yüzde 51'i) Nisan-Haziran 2014 dönemi içerisinde en az bir kez giriş işlemi yapmıştır. Son bir yıl içerisinde en az bir kez giriş işlemi yapmış kurumsal müşteri sayısı ise 1 milyon 311 bin kişidir.

İnternet bankacılığı için kayıt yaptıran ve en az bir kez giriş işlemi yapmış toplam (bireysel ve kurumsal) müşterilerin yüzde 42'si Nisan-Haziran 2014 döneminde en az bir kez internet bankacılığı işlemi yapmıştır. Nisan-Haziran 2014 döneminde, toplam aktif müşteri sayısında bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 776 bin kişi, bir önceki üç aylık döneme göre ise 119 bin kişi artış olmuştur.

Nisan-Haziran 2014 döneminde internet bankacılığı ile gerçekleştirilen 10 milyon adet yatırım işleminin hacmi yaklaşık 109 milyar TL olmuştur. Ocak-Mart 2014 dönemine göre işlem hacminde 11 milyar 508 bin TL tutarında bir azalış gerçekleşmiştir.

İkinci çeyrekte gerçekleştirilen yatırım işlemleri hacminde birinci sırayı 29 milyar TL tutarı ile (873 bin adet işlem) vadeli hesaplar işlemleri almıştır. Bunu döviz işlemleri, yatırım fonları ve gerçekleşen hisse senedi işlemleri izlemiştir.

En yüksek ortalama işlem hacmi 42,6 bin TL ile repo işlemlerinde gerçekleşmiştir. Vadeli hesaplar, ortalama 33 bin TL'lik işlem hacmi ile ikinci sırayı almıştır. Toplam yatırım işlemleri için ortalama işlem hacmi 10,6 bin TL olmuştur.

Nisan-Haziran 2014 dönemi itibariyle, internet bankacılığı hizmeti kullanılarak yapılan yatırım işlemleri dışındaki finansal işlemlerin toplam adedi 120 milyon, tutarı ise 512 milyar TL olmuştur. EFT, havale ve döviz transferi işlemlerini kapsayan para transferleri işlemleri, yatırım işlemleri dışındaki finansal işlem hacminin yüzde 86'sını oluşturmuştur.

İnternet bankacılığı hizmeti kullanılarak yapılan yatırım işlemleri dışındaki finansal işlemlerin toplam işlem adedi bir önceki yılın aynı dönemine göre 9 milyon adet artarken, bir önceki üç aylık döneme göre 675 bin adet artmıştır. Toplam işlem hacmi ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık 80 milyar TL, bir önceki üç aylık döneme göre ise 35 milyar TL artmıştır.


İnternet Bankacılığı Aktif Müşteri Sayılarının İllere Göre Dağılımı

İnternet bankacılığı hizmetlerini kullanan aktif bireysel müşterilerin yüzde 29'u ile aktif kurumsal/tüzel müşterilerin yüzde 35'i İstanbul'dadır. Bunu her iki müşteri grubunda da Ankara ve İzmir illeri takip etmektedir.


Mobil Bankacılık İstatistikleri

Mobil bankacılık yapmak üzere sistemde kayıtlı olan ve en az bir kez giriş işlemi yapmış müşteri sayısı Haziran 2014 itibariyle 7 milyon 514 bin kişidir. Bunların 6 milyon 94 bini (yüzde 65'i) Nisan-Haziran 2014 dönemi içerisinde en az bir kez giriş işlemi yapmıştır. Son bir yıl içerisinde en az bir kez giriş işlemi yapmış mobil bankacılık müşteri sayısı ise 4 milyon 851 bin kişidir.

 Nisan-Haziran 2014 döneminde mobil bankacılık ile gerçekleştirilen 2 milyon 23 bin adet yatırım işleminin hacmi yaklaşık 14,5 milyar TL olmuştur.

Nisan-Haziran 2014 dönemi itibariyle, mobil bankacılık hizmeti kullanılarak yapılan yatırım işlemleri dışındaki finansal işlemlerin toplam adedi 26 milyon, tutarı ise 32 milyar TL olmuştur. EFT, havale ve döviz transferi işlemlerini kapsayan para transferleri işlemleri, yatırım işlemleri dışındaki finansal işlem hacminin yüzde 80'ini oluşturmuştur."

YORUM YAP

YORUMLAR (0)

Yandex.Metrica