İşte 5 trilyon dolarlık dev pazar

Gelecekte nakit ve kredi kartının yerini doldurması beklenen mobil cüzdan uygulamalarının 7 yıl içinde yüzde 127.5 büyümesi bekleniyor

PSMMAG-ÖZEL

Allied Market Research isimli araştırma kuruluşu tarafından yayınlanan "Mobil Cüzdan Piyasası" isimli yeni Piyasa Araştırma Raporu’nda küresel mobil alışveriş piyasasının 2020 yılına kadar 5 trilyon 250 milyar dolar büyüklüğe ulaşmasının beklendiği belirtildi. Rapora göre bu, 2020 yılına kadar söz konusu piyasanın yüzde 127.5 oranında büyüyeceği anlamına geliyor.

Mobil cüzdanlara ve bunlara bağlı uygulamalara yönelik artan farkındalık ile akıllı telefon kullanımının yaygınlaşması ve güvenliğin güçlenmesinin, mobil cüzdan piyasasının sürükleyici unsuru olması bekleniyor. Mobil cüzdan uygulamalarında en güçlü büyümenin ilk mobil ticarette ardından mobil bilet ve mobil para transferinde yaşanacağı ifade ediliyor.

Mobil cüzdan pazarındaki büyüme

Mobil cüzdan piyasası küresel düzeyde bir büyümeye tanıklık ediyor ve bu büyüme mobil ödeme sistemlerinin adaptasyonundaki artışla gerçekleşiyor. Beklentilere göre Asya Pasifik Bölgesi, mobil cüzdan alanında en hızlı büyüyen piyasa olacak...

Analist Lita Person ve Saurabh Saxena'nın raporunda yer alan ifadeler ise şöyle:
"Düzenlemelerdeki ve mobil izlemedeki eksiklik, Afrika'da pazarın büyümesini tetikledi. Hindistan gibi Asya Pasifik ülkelerinde ise tüccarların kısmen isteksizlik içinde olduğu gözlense de gelecek dönemlerde en hızlı büyümenin bu bölgede olması bekleniyor."

Mobil ödeme hizmetleri alışveriş ve ödemeler için kullanılabilir olsa da pek çok tüketici halen nakit ya da kredi kartı tercih ediyor. Bu tercihin altında ise güvenlikle ilgili endişeler ve teknolojiye uyum sorunu yatıyor.

Diğer yandan yüksek yatırım ve dağıtım sorunu da piyasanın gelişimini etkileyen bir unsur olarak görünüyor. Bu sorunlar yaygın olmakla beraber telekomünikasyon sektöründeki şirketler tüketici ihtiyaçlarını daha iyi karşılamaya yönelik adımlar atıyor.
 

YORUM YAP

YORUMLAR (0)

Yandex.Metrica