İşte alışverişte kredi kartının adresi

​Prof. Dr. Koparal yaptığı araştırma ile 2013 yılında tüketicilerin kredi kartını en çok nerelere kullandığını ortaya koydu

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Turizm Fakültesince Eskişehir'de gerçekleştirilen araştırmada, tüketicilerin 2013 yılında kredi kartlarıyla en fazla harcamayı marketlerde yaptığı belirlendi.

Rektörlükten yapılan yazılı açıklamaya göre, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celil Koparal'ın "Kredi Kartı Kullanım Davranışı" konulu araştırması, Eskişehir'de küme örneklemesi yöntemiyle seçilen 880 kişiye uygulanan anketlere dayanıyor.

"Kredi kartları statü sembolü olarak mı görülüyor?", "Gerçekten tüketici bütçelerine yönelik tehdit mi oluşturuyor?" gibi sorulara cevaplar aranan araştırmanın sonuçlarına göre, tüketicilerin yaklaşık yarısının bir kredi kartına sahip olduğu, 3 ya da daha fazla karta sahip olanların oranının ise yüzde 20'yi bulduğu tespit edildi.

Kart kullananların yüzde 54'ünün toplam kart limitinin 2 bin 500 liranın altında olduğu saptanan araştırmada, yüzde 80'inin harcamalarını POS cihazları, yüzde 20'sinin ise internet yoluyla gerçekleştirdiği aktarıldı.

Market alışverişlerinin (gıda, temizlik maddeleri, küçük ev gereçleri gibi) yüzde 41'lik oranla kredi kartı kullanımında en büyük paya sahip olduğu ifade edilen araştırmada, elbise, ayakkabı, güneş gözlüğü, aksesuar, tuhafiye gibi ürünlerin de yüzde 29 ile oranla ikinci sırayı aldığı açıklandı.

Araştırmanın diğer sonuçlarıyla ilgili şunlar kaydedildi:

"Kullanıcı adı, şifre-parola ve telefonla şifre dışında internet üzerinden alışverişlerinde tüketicilerin yüzde 62'si başka bir güvenlik aracına gereksinim duymamaktadır. Buna karşı tüketicilerin yüzde 23'ü esnek limitli ya da sanal kart, yüzde 15’i ise '3D secure' sistemini kullanmaktadır. Kredi kartı kullanımıyla ilgili bir problem yaşadığında tüketicilerin yüzde 55'i ürün ya da hizmeti satın aldıkları noktaya şikayette bulunmaktadır. Doğrudan bankaya başvuranların oranı ise yüzde 27 ile azınlıktadır. Son iki yıl içinde kredi kartlarından biri veya birkaçı iptal edilen tüketicilere göre, kartlarının en büyük iptal nedeni, kart borçlarını düzenli olarak ödeyememeleridir (yüzde 36). Öteki nedenler sırasıyla kredi kartını (kartlarını) uzun süre kullanmamış olmaları (yüzde 24) ve çok sayıda kart sahibi olduklarından bazılarından kurtulmak istemeleridir (yüzde 23). Kredi kartlarının toplam dönem borçlarını tümüyle ve zamanında ödeyebilenler yüzde 17'lik oranla azınlıkta kalırken yüzde 77'lik oran bunu başaramamaktadır."

Tüketicilerin yüzde 74'ü, kredi kartını "prestij işareti" olarak görüyor
Tüketicilerin yüzde 85'inin kartlarının maksimum limitini kullanmadığının ifade edildiği araştırmada, "Tüketicilerin 4'te biri kredi kartının ödeme günü yaklaştıkça heyecanlanmakta, yüzde 63'ü ise aldırmamaktadır. Kredi kartı kullandıkları için ürün ve hizmet fiyatlarını önemsemeyen tüketicilerin oranı yüzde 70 iken yüzde 18'i bu düşünceyi reddetmektedir. Kredi kartlarını bir prestij işareti olarak görenlerin oranı yüzde 74 ile önemli boyuttadır. Bu düşünceyi reddedenlerin oranı ise yüzde 13'tür" sonuçlarına ulaşıldığı belirtildi.

Araştırmanın diğer sonuçları ise şöyle bildirildi:

"Kredi kartlarının vade farksız taksitlendirme sundukları için rağbet görenlerin oranı yüzde 73'tür. İnternet üzerinden çevrim içi alışverişlerde tüketicilerin yüzde 65 tam bir güven hissetmemektedir. Tam güven hissedenlerin oranı ise yüzde 19'dur. Tüketicilerin yüzde 80'i kredi kartı kullanılması sonucu harcamaların kontrol edilmesinin zor olduğu düşüncesindedir. Bu düşünceye itiraz edenlerin oranı yüzde 10'da kalmaktadır. Kredi kartını bir modernlik işareti olarak algılayanların oranı yüzde 55, bunu reddedenlerin oranı ise yüzde 29'dur. Bankaların gecikme faizi, taksitlendirme, kısmi ödeme gibi nedenlerle aldıkları faizleri makul görenlerin oranı yüzde 19’dur. Yüzde 74 çoğunluk bu düşünceyi kabullenmemektedir. Kredi kart ödemelerinin nakit ödemelerine göre daha avantajlı olduğunu düşünen tüketicilerin oranı ise yüzde 23’tür. Aşırı sayıda kredi kartına sahip olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 47, bu düşünceye katılmayanlar ise yüzde 25 oranındadır. Üyelik aidatı nedeniyle kartlarını iptal ettirenler azınlıktadır (yüzde 24). Tüketicilerin yüzde 43'ü buna karşıdır. Kredi kartı uygulaması olmayan günlere özlem duyanların oranı yüzde iken tüketicilerin yüzde 79'u kredi kartlarını desteklemektedir."

YORUM YAP

YORUMLAR (0)

Yandex.Metrica