İyileşme ve enflasyon gelişmeleri beklentilerimizin üzerinde oldu

Fed Başkanı Jerome Powell, Jackson Hole sempozyumunda yaptığı konuşmada COVID-19 pandemisinden iyileşmenin ve enflasyon gelişmelerinin beklentilerinin üzerinde olduğunu ancak tehlikenin devam ettiğini söyledi

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell Jackson Hole sempozyumunda yaptığı konuşmada, “17 aydır yaşamakta olduğumuz pandemi ekonomide çok büyük bir şok yarattı ve bu pandemiden çıkış kolay olmadı. Özellikle etkin aşıların rekor sürede bulunmasını sağlayan ilaç sektöründen sahada en kritik işlerde çalışanlara büyük çabalarla bugünlere gelindi" dedi.

Powell'ın konuşmasından satır başları ise şöyle:

"Hanehalkları harcamalarını bu dönemde hizmetlerden imal edilmiş ürünlere kaydırdı."

"Pandemi sadece sağlığı ve yaşamlarımızı değil ekonomileri de tehdit etmeye devam ediyor."

"Geçen yılın ikinci çeyreğindeki sert daralmanın ardından, İyileşmenin hızı beklentilerimizi de aştı. Ancak enflasyon da beklentilerimizin üzerinde geldi. İstihdamda yaşanan düşüş tekrar artışa geçti ancak adil bir şekilde olmadı bu. Bazıları pandemide daha ağır bir yük altında kaldı."

"Toplam istihdam pandemi öncesine göre 6 milyon aşağıda hala ve bunun 5 milyonu bastırılmış hizmet sektöründe."

"Pandemi bulaşmış arz zincirlerine rağmen talebin güçlü artması bazı dayanıklı mallarda ürünlerin fiyatını çok artırdı."

"Enflasyon artışındaki yükselişler dar bir ürün grubundan kaynaklanıyor. Sadece dayanıklı mallar 1 puan ekliyor. Enerji fiyatlarındaki artış da son 12 aylık enflasyon verisine 0,8 puan ekliyor . Enflasyon için gördüğümüz 12 aylık dönemde artış zamanla düşecektir."

"Enflasyonel baskıların ekonomiye daha da yayıldığını görürsek endişe etmeliyiz."

"Kısıtlamalar azaldıkça da bu baskıların bazı ürün gruplarında azalmaya başladığını görüyoruz ."

Fed olarak hedeflerinden biri olan tam istihdama ilişkin bir grafik de yayınlayan Powell “İstihdam piyasası iyileşiyor ancak iyileşmenin tamamlanmasına daha çok var” başlığını öne çıkarmıştı.YORUM YAP

YORUMLAR (0)