Kadınlar, salgının SWOT Analizi’ni çıkardı

Bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz WBUZZ buluşmalarına, değişim ve dinamizmin sembolü teknolojiye yön veren 10 yönetici kadın katıldı. "Yeni Normal: Dinamikler Statiklere Karşı" konulu toplantıyı, TÖDEB Başkanı Burhan Eliaçık yönetti

Teknoloji dünyasının kadın yöneticilerinin buluştuğu ‘Zirve Yolunda’ buluşmasının üçüncüsü gerçekleşti. 2018’den bu yana 40’tan fazla işkadınının ağırlandığı buluşmaya katılan 10 kadın yönetici, ‘yeni normal’de tehdit ve fırsatları masaya yatırdı.

Salgın döneminde bozulan iş ve özel hayat dengesi, kadın çalışanların karşılaştığı sorunlar ve çözüm yollarının tartışıldığı ‘Yeni normal: Dinamikler statiklere karşı’ temalı toplantıya; Dell Technologies Genel Müdürü Işıl Hasdemir, Multinet Up Müşteri Deneyimi ve Yönetişim Direktörü Gül Bilgin Mokan, iyzico CHRO’su Burcu Çilingir, Momento Kurucusu  Zeynep Dağlı Kastro, CPP Group Türkiye Genel Müdürü Selnur Güzel, Logo Dijital Dönüşüm Genel Müdürü Süheyla Özgül, PayFix Genel Müdür Yardımcısı Özlem Gürsoy, Paynet CMO’su Serra Yılmaz, MAY Siber Teknoloji İş Geliştirme ve Satış Direktörü Elif Türegün, Forcerta Siber Güvenlik Danışmanlık Hizmetleri Direktörü Ayşim Niksarlı katıldı.

Türkiye Ödeme veElektronik Para Kuruluşları Birliği (TÖDEB) Başkanı Burhan Eliaçık’ın moderatörlüğünde gerçekleşen webinar’ın açılışını, PSM Proje Yöneticisi Tülin Çakmak gerçekleştirdi. Çakmak, başta finans ve teknoloji olmak üzere çalışma hayatının her aşamasındaki kadın başarı hikayelerini paylaşmak, onların yarattığı pozitif değişimin altını çizmek ve gençlere ilham verecek doğru rol modelleri oluşturmak üzere başlatılan Zirve Yolunda projesiyle 40 işkadınına ulaşıldığını hatırlatarak, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz WBUZZ buluşmalarında ise farklı alanlarda başarılı kariyerler inşa eden kadınları bir araya getirerek güçlerini birleştirmelerini ve son bariyerleri de yıkmak üzere iş dünyasının dönüşümüne katkıda bulunmalarını amaçlıyoruz. Bir başka deyişle WBUZZ olarak, iş kadınlarının iş dünyasında yarattığı katma değeri vurgulamak suretiyle kadın potansiyelini sinerjiye dönüştürme misyonunu ve vizyonunu benimsiyoruz.”

Oturumu yöneten TÖDEB Başkanı Burhan Eliaçık ise salgının pek çok insanın ev-iş dengesini bozduğuna dikkat çekerek “Sınırları kalkan iş ve özel hayat için yeni bir denge kurulmasına ihtiyaç var. Bunu yönetebiliyor muyuz, şirket kültürlerimiz nasıl değişti, iş hedeflerimize ulaştık mı, değişen dinamikler kadınların karar alma süreçlerine katılımını etkiledi mi, gibi konuları masaya yatırıp salgının SWOT analizini çıkardık” dedi.

Toplantıya katılan kadın konuşmacıların değindiği bazı noktalar şöyle:

Dell Technologies Genel Müdürü Işıl Hasdemir:

Birçok açıdan öğretici olan bu dönemde, ofise gitmeden de işlerimizi yapabileceğimizi gördük ve hatta artık uzaktan çalışma şekillerinde de geliştirmeler yapmaya başladık. Yaşama şekillerimize gelirsek; yine değişen koşullara uyum gösterdik ama kolay olmadı. Bir şekilde çalışmaya devam etsek de verimlilik konusunda çeşitli soru işaretleri oluştu. Salgın sebebiyle uzaktan çalışma sistemine geçilen ilk dönemde önceliğimiz evlerimizden bağlanarak yaptığımız işin sürekliliğini sağlamak ve dış etkenlerden en az etkilenecek şekilde hayatımızı sürdürmekti. Fakat şu an içine bulunduğumuz dönemde olduğumuz yerden bağlantı kurabilmenin ve devamlılığı sağlayabilmenin yanı sıra hızlı, güvenli ve verimli çalışma şekillerini de hayata geçirebileceğimiz ortamlar yaratıyoruz. Bundan sonra hem iş hem de özel hayatlarımızda salgın öncesi kurallara dönemeyeceğimizi ve yeni bir normal haline geleceğini öngördüğümüz hibrit bir modelle hayatlarımıza devam edeceğimizi düşünüyorum.”

 Multinet Up Müşteri Deneyimi ve Yönetişim Direktörü Gül Bilgin Mokan:

Salgın başladığında önceliğimiz, çalışma arkadaşlarımızın sağlığını koruyarak işlerin kesintisiz devam etmesini sağlamak oldu. Bunu yıllardır tüm paydaşlarımıza yönelik çalışma araçlarımıza yönelik dijitalleşme çalışmaları sayesinde hızlıca sağlayabildik. Ardından, zaten esnek ve çevik olan çalışma modelimizi hibrit düzen geçirerek, kalıcı olarak yeni normale uyumlandırdık. Diğer taraftan, lokasyon ve mesai saati bağımsız çalıştığımız bu yeni düzende herhangi bir deprem, enerji kesintisi gibi olasılığı yüksek bir tehdit halinde iş sürekliliği planlarımızın ve içerdiği acil durum ve kriz yönetim başlıklarının kapsamının yetersiz olduğunu gördük. Şu an tüm iş sürekliliği çalışmalarını teknik değil ama idari anlamda baştan sona gözden geçirerek hibrit modeli kapsayacak şekilde güncelliyoruz.”

iyzico CHRO’su Burcu Çilingir:

“Bu salgın farklı bir kıtada bulaşıcı bir hastalık olarak başladıktan sonra tüm dünyayı etkisine alan ve sadece sağlık ile sınırlı kalmayarak farklı etki alanları olan sosyal bir olguya dönüştü. Bunun doğal sonucu olarak gerek iş gerekse özel hayatımıza farklı boyutlarda etkisi oldu. iyzico olarak odak noktamıza her zaman “insanı” koyan bir şirket olarak ilk reaksiyonumuz, tabii ki çalışanlarımızın ve iş ortaklarımızın sağlığını korumak oldu ve tamamen evden çalışma düzenine ilk geçiş yapan kurumlardan biri olduk.

Tüm birimlerin evden çalıştığı bir düzen daha önce deneyimlemediğimiz bir yapıydı. İş süreçlerinin sıkıntısız yürütülmesine paralel olarak bu süreçte de çalışanlarımızın motivasyonun düşmemesi, ekip ruhunun ve sinerjisinin stabil kalabilmesi çok önem kazandı ve tüm çabamız bu yöne odaklandı. Ofis dışında da olsa sağlıklı bir iş ortamının olduğundan emin şekilde çalışmalarımızı sürdürdük. Hem teknik hem psiko-sosyal destek anlamında süreci tamamıyla iyi yönetebildiğimize inanıyorum.”

Momento Kurucusu Zeynep Dağlı Kastro: 

“Salgın, kontrolümüzün dışında birilerinin frene bastığı, evde durmak zorunda kaldığımız, hayatın çok daha farklı bir şekilde aktığı bir süreci beraberinde getirdi. Dolayısıyla bu süreç bize biraz daha durup düşünmenin ne kadar gerekli olduğunu da gösterdi. İş anlamında bir kez daha şunu gördük ki artık zorlukları aşmaktaki bir numaralı panzehrimiz çeviklik.

Dünya Ekonomik Forumu salgından önce bu düzene “VUCA” adını vermişti. Salgın, bunun geniş çaplı ilk örneğiydi ama tek bir örnekle sınırlı kalmayabileceğimizi, ileriki dönemlerde de farklı sebeplerle fırtınalı günlere maruz kalabileceğimizi düşünüyorum.

Momento olarak, çeviklik kaslarımıza uzun süredir yatırım yapıyoruz. Bu doğrultuda en iyi yapabildiğimiz şey ekipçe kenetlenmek ve alternatif iş yapış şekillerine hızlı adapte olmaktı. Bu sürecin her ekip arkadaşımız için farklı zorluklar taşıyabileceğini samimi bir şekilde görmek ve adreslemek, bizi kasırgadan etkilenmeyen güçlü bir ağaç haline getirdi. Müşterilerimize de benzer bir bilinçle yaklaşarak ciro ve kârlılık hedeflerimizi de aşarak tamamladığımız bir yıl oldu.”

CPP Group Türkiye Genel Müdürü Selnur Güzel:

“Türk iş dünyası ve Türk insanı olarak da adaptasyon yeteneğimiz, hızımız ve kriz yönetimi konusunda becerilerimizle salgını yönetmede hızlı ve kararlı davrandık. Salgının olası negatif etkilerine göre yeni senaryolar oluşturarak 2020 bütçelerimizi revize ettik.

Öte yandan çalışanlarımızın sağlığı, iş-yaşam dengelerini korumalarını yardımcı olacak uygulamaları hayata geçirmeyi öncelikle ele aldık. 1 Nisan 2020 itibarıyla çağrı merkezimizle beraber tüm ekiplerimizi evden çalışma teknolojik altyapımızı devreye alarak hiçbir iş kaybına yol açmadan tam kadro yola devam ettik. Yeni işgücü alımlarımızda da salgın öncesi bütçemiz hareket ederek tüm işe alım ve eğitim uygulamalarımızı dijital ortamlara taşıyarak, bütçemizin yüzde 30 civarı üstünde ciro ve kârlılık performansıyla yılı kapattık.

Özel hayatımıza gelince, salgının en önemli faydası çekirdek ailelerimizle daha çok vakit geçirmemiz ve başta sağlık olmak üzere sahip olduğumuz değerlerin kıymetini bize öğretmesi oldu.”

Logo Dijital Dönüşüm Genel Müdürü Süheyla Özgül:

“Gerek iş gerek özel hayatın iç içe geçtiği bu atmosferde, öz disiplin ve zaman yönetimi kavramları, yeni bir gelişim alanı olarak karşımıza çıkıyor. CRM programları, veri paylaşım yazılımları ve video konferanslar ve pek çok araç sayesinde mekandan bağımsız verimli iş akışı sağlanabilir hale geldi. Logo DDH ekibi olarak, iş ve özel yaşamın her zamankinden fazla birleştiği bu dönemde, çalışanların duygusal ve zihinsel sağlığını ön planda tutan motive edici yönetim şekilleri sergilerken özel fiyat listeleri oluşturarak müşterilerimize uzaktan çalışarak da verimli projeler yapabileceğimizi gösterdik.

Şirketlerin daha iyi ve hızlı karar vermesini sağlayacak, çevik ve değişikliklere kolayca adapte olabilen iş süreçleri sunduk. Sahip olduğumuz birikimlerimizi kullanarak işletmelere yol gösterebilecek, mevcut durumlarını analiz edebilecekleri, hızlı karar alabilmelerini sağlayacakları yeni sistemler oluşturduk.”

 PayFix Genel Müdür Yardımcısı Özlem Gürsoy:

“Salgınla birlikte, ofis ortamları dışında alternatif çalışma alanları yaygınlaştıkça, mevcut sistem açıklarından fırsat sağlamaya çalışanlar; evden işini devam ettiren çalışanları açık ağlardan hedef alıyor. Tüm bu saldırı ve riskleri önlemek için siber güvenliğin sağlanması, şirketlerin ana gündeminde olan başlıklardan biri oldu.

Ayrıca hijyen ve mesafe tedbirleri kapsamında temassız ödemeler, online alışverişteki artış oranı, neredeyse 3 yılda ulaşılması beklenen hedeflere bir yılın sonunda ulaşılmasına sebep oldu. Dijitalleşme süreciyle özellikle FinTek’lerde belirgin bir büyüme gözlenirken, seyahat kısıtlamaları sebebiyle ithalat yapan şirketlerde, tedarik zincir sağlayıcılarında, eğlence ve turizm alanında küçülmeler oldu. Kadınların bu fırsat ve tehditleri gözlemlemek, dijitalleşen dünyada aktif rol alabilmek için kendilerini özellikle bu alanlarda geliştirecek online eğitimleri, pek çok farklı mecradaki toplantı ve organizasyonları takip etmeleri, kariyer gelişimlerine ve farklı bir alana evrilmelerine katkı sağlayacaktır.”

Paynet CMO’su Serra Yılmaz:

“Kovid-19 sonrası hemen her sektörde dijitalleşme talep arttı. Öncelikle değişen müşteri ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yeni ürün ve çözüm geliştirme çalışmalarımızı hızlandırdık. 16 Mart itibarıyla evden çalışma sistemini oturttuk. 2020 yılını salgına karşın yüzde 100’e yakın bir büyümeyle kapattık. Müşterilerimize güvenli ve kaliteli hizmet vermeye devam ettik. Bu süreçte istihdamımız yüzde 50 arttı. Bu dönem şirketler açısından hem stratejik planlama, ürün geliştirme konularında yatırımların arttığı hem de bireylerin kişisel gelişimine odaklandığı bir süreç yaşandı.

Finansal teknoloji rekabetin yoğun ve zorlu olduğu bir sektör. Bir yandan çalışanların üretkenliğini artırmanız gerekirken bir yandan sektör gelişmelerini yakından takip ederek yenilikçi ürünler geliştirmeniz gerekiyor. 2021’de benzer bir büyüme hedefi koyduk. Sürdürülebilir büyüme stratejimize yönelik yatırımlarımıza ve ürün geliştirmelerine devam edeceğiz.”

MAY Siber Teknoloji İş Geliştirme ve Satış Direktörü Elif Türegün:

“Salgınla birlikte dünyada milyonlarca kişi uzaktan çalışma yöntemine geçti. Araştırmalar salgın sonrasında da uzaktan çalışma eğiliminin süreceğini gösterse de psikologların ortak kaygısı; iş ve özel yaşamın her zamankinden fazla birleştiği bu dönemde, insanların duygusal ve zihinsel sağlığının tehlike altında olduğu. Salgından önce insanlar uzaktan çalışmayı daha verimli olacağına inandıkları için seçiyordu. Ancak salgınla birlikte dünya çapında milyonlarca insan evden çalışmaya başladı. Bu doğrultuda sosyal yaşamdan iş ortamlarına kadar çok katı kural değişti. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri iş ve özel hayat dengesinin sağlanması. Dengenin kurulamadığı noktalarda iş ve özel hayat çok fazla birbirine girebiliyor ve bu süreç tüm diğer dengeleri de bozabiliyor.”

Forcerta Siber Güvenlik Danışmanlık Hizmetleri Direktörü Ayşim Niksarlı:

“Salgın başladığında küresel bir finans kurumunda danışmanlığını yürüttüğümüz 1 yıllık projenin sekizinci ayındaydık. Farklı ülkelerdeki proje paydaşlarımızla uzaktan çalışma düzenimizde değişiklik olmasa da yerel paydaşlarla düzenimiz değişti. Toplantılarımız arttı, mesai saatlerimiz esnedi.

İş hayatına yemek ve temizlik işleri eklenince zaman yetmedi. Özel hayatla iş hayatını iç içe yaşamak yorucu oldu. Ayrıca Kovid-19 bilgi kirliliği ve endişe de vardı. Sonra uyum süreci başladı. Bireysel ve toplumsal olarak bilinçlendik, tedbirler arttı, daha güvende hissettim. Süreç ilerledikçe pratikleştim, zamanımı daha iyi yönetmeye başladım. Yaşamın çevrimiçindeki seyri zaman kazandırdı. Mesleki ve kişisel ilgi alanlarımda birçok etkinlik ve kaynaktan yararlandım. Bilgi ve deneyimlerimi paylaştığım etkinliklerde yer aldım.”

Toplantının tamamını Payment Systems Magazine'in Youtube kanalından izleyebilirsiniz. 

Link adresi şöyle:

https://www.youtube.com/watch?v=j_yFtq3f5Ss

 

YORUM YAP

YORUMLAR (0)