Kartlı alışverişte artış yaşandı

kartlı alışverişe dayalı tüketim endeksi ocakta reel olarak yıllık %2,8 arttı

Kartlı alışverişe dayalı tüketim endeksi "e.t.t.e" Ocak ayında fiyat artışlarından arındırıldığında reel olarak geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,8 artış gösterdi.
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) danışmanlarından Ercan Türkan tarafından bankadan bağımsız olarak oluşturulan e.t.t.e bültenine göre, tüketim endeksi nominal olarak yıllık bazda yüzde 11,0 oranında artış gösterdi.
Bir önceki aya göre karşılaştırıldığında ise reel olarak yüzde 2,6, nominal olarak yüzde 0,9 düşüş yaşandı.   
Bültende şu bilgiler verildi:

"Ocak ayında tüketim, nominal olarak bir önceki aya göre yüzde 0.9 azalırken, geçen yılın Ocak ayına göre ise yüzde 11.0 oranında artış göstermiştir. 
Fiyat artışlarından arındırıldığında, Ocak ayında reel tüketim bir önceki aya göre yüzde 2.6 azalırken, geçen yılın Ocak ayına göre ise yüzde 2.8 oranında artış göstermiştir.
Taşıt dahil edildiğinde, nominal tüketim Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 14.2 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11.1 artmıştır. Aynı dönemde yıllık reel artış yüzde 2.9 olarak gerçekleşmiştir.
İşyeri grupları itibariyle bakıldığında, Ocak ayında endeks kapsamında takip edilen 15 harcama grubundan 6’sında ortalamanın üzerinde, 9’unda ise ortalamanın altında tüketim artışı yaşanmıştır.
Özet olarak, Ocak ayında tüketim, gıda ve ihtiyati düzenlemelerin bazı işyeri gruplarında tüketimi öne çekmesinin de katkısıyla artmıştır. Bununla birlikte, tüketimdeki genel yavaşlama eğilimi sürmektedir."

YORUM YAP

YORUMLAR (0)

Yandex.Metrica