Konya, finalde Utah ve Cape Town ile yarışacak

BKM ve Konya Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle hayata geçirilen Konya Ulaşım Projesi, Utah ve Cape Town ile birlikte üçlü finale kaldı...

Türkiye’de bir ilk olan ve önümüzdeki dönemde diğer illerde de gündeme gelmesi beklenen Konya Ulaşım Projesi, Avrupa'nın en büyük bilet ve yolcu bilgilendirme kongresi olan “Uluslararası Ulaşım Biletleme Teknolojisi Kongresi 2014 Ödülleri”nde (Transport Ticketing 2014) finale kalan 3 şehir arasında yer aldı. Konya Ulaşım Projesi, ABD’nin Utah eyaletinde uygulanan Ön Ödemeli Toplu Ulaşım Sistemi ile Güney Afrika’nın Başkenti Cape Town şehrinde uygulanan Toplu Ulaşım Ücretlendirme Sistemi ile birlikte finalde yarışacak.
 
Projenin önemli iş ortakları Banksoft ve Minova
2013’ün son çeyreğinde Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ve Konya Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile hayata geçirilen Konya Ulaşım Projesi ile Londra’dan sonra ilk kez toplu ulaşımda kart kullanımı gündeme geldi. Hatta bu projeyle Türkiye, Londra’dan bir adım öne geçerek temassız özellikli kredi kartı, banka kartı ve ön ödemeli kartları otobüslerin yanısıra tramvaya da taşıyarak aslında dünyada bir ilke imza atmıştı. Projenin hızlı ve güvenli bir şekilde hayata geçirilmesinde iş ortaklarının çalışmaları da önemli rol oynadı.
Konya Büyükşehir Belediyesi’nin toplu ulaşımda kullanmakta olduğu elektronik ücret toplama sistemi (Elkart), temassız bankacılık kartlarının EMV (Europay, MasterCard ve Visa) standartları çerçevesinde hızlı ve güvenli bir şekilde kullanılabilmesi için gerekli altyapı çalışmaları gerçekleştirildi. Söz konusu entegrasyon çerçevesinde, merkezi sistemde ve araç içerisinde ödemenin kabul edildiği cihazlarda (validatörlerde) gerekli donanımsal ve yazılımsal geliştirmeler Bankalararası Kart Merkezi’nin iş ortakları Banksoft ve Minova firmaları tarafından gerçekleştirildi. Banksoft; kartlı sistem kuruluşlarının kuralları ve güvenlik standartları, ulusal kurum ve kuruluşların düzenlemeleri ve konu ile ilgili mevzuat çerçevesinde, bankacılık kartlarının kabulünü sağlayan yeni bir sistem kurdu. Minova ise validatörlerde hem bankacılık kartlarının hem de mevcut şehir kartı olan Elkart’ın kabul edilebilmesi için gerekli donanımsal ve yazılımsal güncellemeleri sağladı.
 
Dünyanın ‘gözü kulağı’ Türkiye ödeme sistemlerinde
Türkiye’de bir ilk olan ve dünyanın da ilgiyle takip ettiği bu projede işortaklarının önemli rol oynadığına dikkat çeken Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: “Ödeme sistemlerimizi bugün tekstil ve turizmden sonra önemli bir marka haline geldi. Hayata geçirilen projelerle artık dünyanın gözü kulağı Türkiye ödeme sistemlerinde. 2013 yılının son çeyreğinde Konya Büyükşehir Belediyesi ile hayata geçirdiğimiz ulaşım projesi, gelişmiş birçok ülkeyi geride bırakıyor. Bu başarıda iş ortaklarımız olan Banksoft ve Minova firmalarının önemli rol oynadığını da belirtmek isterim. Sağladıkları altyapı sayesinde bugün Konya halkı kadar Konya’yı ziyaret eden yerli yabancı turistler temassız özelliği taşıyan banka kartı, kredi kartı ve ön ödemeli kartlar ile rahat ve kolayca seyahat edebiliyor.”

YORUM YAP

YORUMLAR (0)

Yandex.Metrica