Kopya kartlarla büyük vurgun

Uluslararası hacker çetesi, Avrupa’da Türkiye dahil 1 milyon kişinin kredi kartı bilgilerini ele geçirdi

EUROPOL (Avrupa Birliği Ülkeleri Polis Ofisi), aralarında Türkiye’nin de olduğu 60 ülkede, Interpol ve siber suçlarla mücadele ekipleri ile kopya kredi kartlarıyla uçak bileti alıp internetten yarı fiyatına satan uluslarası hacker çetesine yönelik bir operasyona imza attı.
Operasyon kapsamında İstanbul siber polisi, kopya kredi kartıyla satın alınıp, yarı fiyatına satılan uçak biletiyle Türkiye’ye tatile gelen 1’i Katar uyruklu 2 kadını Atatürk Havalimanı’nda gözaltına aldı. Kadınların biletlerini internetten aldığı, çetenin mağduru olduğu belirlendi. Operasyon kapsamında 60 ülkedeki siber polis havalimanlarında, yolcuların biletlerini kontrol edip ‘kopya kartla’ alınıp alınmadığını tespit etti ve 100’e yakın kişiyi gözaltına aldı. Avrupa’da 1 milyon kişinin kredi kartı bilgilerine sahip olan ve elde ettikleri kredi kartlarının kopyalarını üreten çetenin, kopya kredi kartlarıyla internet ya da call center aracılığıyla havayolu şirketlerinden uçak bileti aldığı, internet üzerinden de satışa sunduğu hatırlatıldı.

SİBER POLİS: BİRİLERİ SİZİN ADINIZA UÇUYOR OLABİLİR
‘Ucuz uçak bileti’ reklamlarıyla vurgun yapan hacker’ların biletleri bazı turizm acentelerine da düşük fiyattan sattıkları ortaya çıktı. Ayrıca kopya kredi kartlarıyla tatil ve konaklama yaptıkları da tespit edildi. Siber polis, kredi kartı kullanıcılarını, 3D güvenlik sistemi olmayan yerlerden alışveriş yapmamaları, kredi kartlarıyla ilgili bilgileri paylaşmamaları gerektiği konusunda uyararak, “Kart bilgilerinizin çalınması durumunda, birileri sizin adınıza uçup sizin adınıza tatil yapabilir” dedi.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)

Yandex.Metrica