Kredi faizinde indirim bekleniyor

Anadolubank Genel Müdür Yardımcısı Recep Atakan, piyasa faizindeki düşüşün 2015 başında kredi faizine indirim olarak yansıyacağını belirtti

Anadolubank Genel Müdür Yardımcısı Recep Atakan, katıldığı yayında piyasa faizindeki düşüşün sektöre etkisini yorumladı. Atakan, faizlerdeki düşüşün yeni yılın başlarında kredi faizlerine yansıyabileceğini söyledi.

Atakan şunları kaydetti: "Geçen sene Mayıs ayında ABD'nin çıkış söylemine geçmesi kadar önemli bir dönemeçteyiz. Yakın dönemde global büyüme endişelerini ABD'nin de gözetmesi kısmı faizlerde yönü değiştirdi. Ekonomilerden sıkıntı sinyalleri geliyor. Tüm dünyada düşük büyüme sendromunun fiyatlanması başladı. Türkiye de dahil faiz hadlerinin düşmeye başladığını görüyoruz. Temel sebep büyüme. Mevduat ve kredi faizlerinde 2015'in başlarında yansımasını bekliyoruz. Kısa vadeli kredi faizlerinin etkilenmesi Ocak ayını bulur."

Volatilitesi bol bir yıla girildiğini belirten Atakan, merkez bankalarının bol sözlü müdahale yapacağı bir yıl olacağını ifade etti.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)

Yandex.Metrica