Kredi faizlerinde düşüş sürecek!

Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu, piyasadaki canlılığın gelecek dönemde artacağını belirtti

Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu, para politikasındaki dengelerin banka faizlerine olumlu yansımalarının süreceğini ve piyasadaki canlılığın gelecek dönemde daha da artacağını belirterek, "Finans piyasalarındaki bu isteklilik devam ettiği sürece kredi faiz oranları daha makul seviyelere gelecektir." dedi.

Taşkesenlioğlu, 2016'nın üçüncü çeyreğinde net karı 2 milyar 195 milyon TL'ye ulaşan Halkbank'ın bu dönemde öz kaynaklarındaki artışın yüzde 10 düzeyinde gerçekleştiğini, 2015 sonuna göre toplam aktiflerin yüzde 12,6 artışla 211,3 milyar TL'ye ve toplam kredilerin yüzde 14,1 artışla 190 milyar TL'ye yükseldiğini, toplam mevduatı 137,6 milyar TL olan Halkbank'ın, KOBİ kredilerinin de dahil olduğu toplam ticari kredilerini 2015 yıl sonuna göre yüzde 15,4 artışla 115 milyar TL’ye yükselterek reel sektörün destekçisi olmaya devam ettiğini kaydetti.

"Elimizi taşın altına koymaktan çekinmeyiz"

Halkbank Genel Müdürü Taşkesenlioğlu, bilinçli kart kullanımını artırmak üzere çeşitli tedbir ve düzenlemelerin dönem dönem gündeme geldiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Halkbank için önemli olan sektörü ilgilendiren tüm kararların, hem tüketicileri hem de bankaları rahatlatabiliyor olması. Ekonomi Koordinasyon Kurulu tarafından özellikle nakit ödeme yapmakta zorlanan borçlu tüketicilerin rahatlamasına ve kredi ödemesinde yaşanabilecek risklerin daha kolay yönetilmesine katkı sağlayacak olumlu düzenlemeler yapılmasından memnunuz. Kredi ortamını dengeleyen bu düzenlemelerin bilinçli kart kullanımının artmasına ve ekonomideki canlılığa da önemli bir etkisi olacak."

Kurumsal segmentte yer alan büyük şirketlerde yatırım devamlılığının sağlanmasının ekonomik istikrarın temelini oluşturduğunu ifade eden Taşkesenlioğlu, söz konusu şirketlerin ekonomiye doğrudan etkisi mercek altına alındığında GSYH katkılarının yüzde 10'u aştığının görüldüğünü, Türkiye'nin bu anlamda, son dönemde önemli atılımlara sahne olduğunu söyledi.

Başta Halkbank olmak üzere Türk bankalarının her birinin büyük heyecan yaratan dev projelere destek olarak Cumhuriyet tarihinin en büyük projelerinin bir parçası olma ayrıcalığı yaşadığını kaydeden Taşkesenlioğlu, Türkiye'yi ileri taşıyan altyapı ve yatırım projelerinin finansmanında yer almaktan gurur duyduklarını ifade etti.

Taşkesenlioğlu, "Yurt dışından uygun maliyetli kaynak transferi sağlayarak bu kaynakları, itibarlı projelerin finansmanına destek olmak üzere aktarmayı temel bankacılık misyonumuzun bir gereği olarak görüyoruz. Halkbank olarak, bankacılık anlayışımız doğrultusunda ülkemize değer katacak büyük projelerin finansmanında elimizi taşın altına koymaktan asla çekinmedik, bundan sonra da çekinmeyeceğiz." şeklinde konuştu.

"Kredi faiz oranları daha makul seviyelere gelecek"

Ali Fuat Taşkesenlioğlu, kredi faiz oranlarının düşürülmesi ve bankaların fon maliyetlerinin azaltılması için ekonomi yönetiminden beklentilerini dile getirirken de, "Merkez Bankası asli görevi olan enflasyon hedeflerine ulaşmak için politika faizleri ve diğer para politikası araçlarına başvurarak doğru bir tutum sergilerken, bankalar da makroekonomik politikalarla uyumlu adımlar atmaya çalışıyor. Finansal hedeflerimizle uyumlu olarak alınan karar ve tedbirlerin volatiliteyi sınırlayarak piyasaları rahatlatmasından daha doğal bir durum olamaz." şeklinde konuştu.

Para politikasındaki dengelerin banka faizlerine olumlu yansımalarının süreceğini ve piyasadaki canlılığın gelecek dönemde daha da artacağını belirten Taşkesenlioğlu, finans piyasalarındaki bu isteklilik devam ettiği sürece kredi faiz oranlarının daha makul seviyelere geleceğini, oluşan yeniden fiyatlamalarla birlikte mevduat faizlerinde aşağı yönlü gerçekleşecek hareketin gelecek dönemde kredi faizlerinin daha etkili düzeyde aşağı çekilmesini sağlayacağını kaydetti.

Taşkesenlioğlu, BDDK'nın bankaların maliyetlerini azaltıcı yönde atacağı adımların da banka faizlerine olumlu şekilde yansımaları olacağını ifade etti.

"Bankacılık sektörü 2017'ye hazır"

Ali Fuat Taşkesenlioğlu, ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz kararı, Brexit ve ABD başkanlık seçimleri gibi küresel ekonomideki dengeleri olumsuz etkileyen gelişmelere karşın Türkiye'nin, bugün de bölgesinin gelecek vadeden en önemli aktörleri arasında olduğuna işaret ederek, Türkiye ekonomisinin en güçlü dayanağının sermaye yapısı ve aktif büyüklük konularındaki istikrarıyla Türk bankacılık sektörü olduğunu vurguladı.

Taşkesenlioğlu, şöyle devam etti:

"Bankacılık sektörünün istikrarlı yapısı ve sürekli kendini yenileyen dinamik karakteriyle 2017 yılına hazır olduğunu söyleyebilirim. Makroekonomik düzeyde yapısal reformların hız kesmeden devam ettiği bu süreçte, yatırımcıyı teşvik edecek yeni destek ve önlemlerin finans piyasalarımız üzerinde doğrudan bir etkisi olacak. Reel sektörün üretim ve ticaret kapasitesini artıracak adımların atıldığı bu süreçte KOBİ'lerin, büyük işletmelerin ve ihracatçıların nakit sıkıntılarını gidermek üzere oluşturulan Hazine garantili 250 milyar lira dolayındaki ek kredi paketi de güçlü bir kaldıraç etkisi yaratacak."

YORUM YAP

YORUMLAR (0)

Yandex.Metrica