Küresel piyasalar yönsüz bir seyir izliyor

Küresel piyasalar, haftanın kapanışında yönsüz bir seyir izliyor. Tarihi seviyelerini 7,55'in üzerine taşıyan dolar/TL kuru, haftanın son gününe 7,54'ten başladı.

Küresel piyasalarda haftanın kapanışında yönsüz bir seyir hakim. ABD borsalarındaki düşüşe rağmen Asya borsalarında çok sınırlı da olsa yükselişler yaşanıyor. ABD vadeli endekslerde de karışık bir görünüm söz konusu. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi önceki iki hafta teknoloji hisselerindeki düşüş nedeniyle kayıp verirken bu haftayı yüzde 1 yükselişle kapatmaya hazırlanıyor. Endeks, günlük bazda yüzde 0,2 yükselirken endeksin kapsadığı bölgede işlem hacimleri sınırlı kaldı. Japonya'nın Nikkei endeksi yüzde 0,1 artıda, Avustralya borsası yatay seyrederken, Shanghai bileşik, Hong Kong Hang Seng ve Güney Kore Kospi endeksi yüzde 0,2 ile yüzde 0,4 arasında yükseldi.

Yurt içi piyasalarda ise dün 7,55 ile rekor tazeleyen dolar/TL, haftanın son işlem gününün sabahında 7,54 düzeyinden değerleniyor. Euro/TL ise 8,94'ün üzerinde işlem görüyor. Bugün, Merkez Bankası'nı beklenti anketi ve TCMB uluslararası yatırım pozisyonu verileri takip edilecek.

Wall Street'te işsizlik maaşı başvurularındaki artış etkili oldu

ABD borsasının ana endeksleri, dün yayımlanan ABD haftalık işsizlik maaş başvurusu verisinin beklentilerin üzerinde artması ve Fed'in para politikasında ekonomiyi destekleyici ek bir gevşeme açıklamamasının ardından gerilemişti.

GÜNÜN AJANDASI

- TCMB uluslararası yatırım pozisyonu verilerini yayımlayacak (10.00).
- TOBB kurulan ve kapanan şirketleri açıklayacak (10.00).
- TCMB beklenti anketi raporunu yayımlayacak (14.30).
- ABD'de cari işlemler dengesi (15.30), Michigan tüketici güven endeksi, Conferance Board öncü göstergeler endeksi (17.00) ve Baker Hughes sondaj kule sayısı (20.00) verileri izlenecek.
- Rusya ve Azerbaycan merkez bankaları faiz kararı açıklayacak.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)