Merkez Bankası yıl sonu enflasyon ve dolar tahminini açıkladı!

Merkez Bankası gerçekleştirdiği anketle birlikte yıl sonu dolar kuru ve enflasyon beklentisi revize etti. İşte Merkez Bankası’nın yıl sonu dolar kuru ve enflasyon tahmini...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) her ay düzenli olarak gerçekleştirdiği piyasa katılımları anketini kamuoyuyla paylaştı.

TCMB finans piyasalarındaki önemli isimler ve reel sektör temsilerinden oluşan 56 katılımcı üzerine gerçekleştirdiği 2021 yılı Eylül ayı Piyasa Katılımcıları Anketi"nin sonuçlarını yayımlandı.

Yapılan ankette yıl sonu dolar kuru, enflasyon ve büyüme gibi önemli ekonomik kalemlerle ilgili tahminler yer alıyor.

MERKEZ BANKASI’NIN YIL SONU DOLAR KURU VE ENFLASYON BEKLENTİSİ

2021 yılı Eylül ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre katılımcılar yıl sonu dolar tahminini bir önceki anket döneminde 8,94 TL olarak açıklarken Eylül ayı Piyasa Katılımcıları anketine göre bu oran iki kuruşluk düşüşüle 8,92 olarak kamuoyuna sunuldu.

Aynı katılımcıların yıl sonu TÜFE yani Tüketici Fiyat Endeksi beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 16,30  iken bu anket döneminde 16,74 olarak kayıtlara geçti.

2021 yılı büyüme beklentisi bir Ağıustos ayı anket döneminde yüzde 6,0 seviyesindeyken bu anket döneminde 2.2 lik bir artışla %8,2’ye yükseldi. GSYH 2022 yılı büyüme beklentisi ise bir önceki anket döneminde %4,0 iken bu anket döneminde yüzde 4,2 olarak belirlendi.

DOLAR KURU ANKET HABERİYLE YÜKSELİŞE GEÇTİ

Merkez Bankası'nın beklenti anketinden önce dolar kuru 8.54 TL seviyelerinde seyrederken 2021 yılı Eylül ayı Piyasa Katılımcıları Anketi'nin duyurulmasıyla birlikte dolar kuru da yükseliş hareketine kaldığı yerden devam etti. Dolar kuru şu sıralarda grafik üzerinde 8.58 TL bandında yükseliş hareketini sürdürüyor. Bu arada bir çok teknik analiz uzmanı 8.50 TL üzerinde kalıcılık sağlayan dolar kurunun ilerleyen günlerde daha da yükseleceğini öngörüyor. Milli Gazete

YORUM YAP

YORUMLAR (0)