Merkez hükümete meydan okudu

Financial Times Gazetesi, Merkez Bankası’nın kararını “hükümetten gelen baskıya meydan okuma” şeklinde yorumladı

TC Merkez Bankası’nın, beklenenden yüksek Ocak ayı enflasyon rakamlarını dikkate alarak olası bir faiz indiriminin ele alınacağı bir ara toplantıyı yapmaktan vazgeçmesi yurt dışına yansıdı. Financial Times Gazetesi, Merkez Bankası’nın kararını “hükümetten gelen baskıya meydan okuma” şeklinde yorumladı.
 
Financial Times, Ocak ayı itibariyle yıllık enflasyon oranındaki düşüşün bir puanın altında kalması üzerine “Türkiye’nin Merkez Bankası, faiz oranlarının indirilmesi için acil bir toplantı yapılması için hükümetten gelen baskıya meydan okudu” diyor.
 
Merkez Bankası’nın temkinli para ve likidite politikaları sonucunda enflasyon göstergelerinin iyileşmeye devam ettiği yönündeki açıklamasını yansıtan gazete, Merkez Bankası'nın gelişmeleri, 24 Şubat için belirlenen aylık toplantısında değerlendirileceğini teyit ettiğini de anlatıyor.
 
Haberde Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın geçen hafta yıllık enflasyonun bir puandan fazla düşmesi durumunda bu hafta ara toplantının yapılacağı açıklaması üzerine liranın dolara karşı rekor düşük düzeyine gerilediği anımsatılıyor.
 
Ancak Ocak’ta aylık enflasyonun beklenen yüzde 0.7 yerine yüzde 1.1 arttığı, yıllık enflasyonun ise, Aralık’taki yüzde 8.17’den yüzde 7.24’e gerilediğini de anlatan gazete, Merkez Bankası’nın Ocak ayında yaptığı faiz indiriminin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “jest” olarak yorumlandığını ve iktisatçılarca eleştirildiğini de yazıyor.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)

Yandex.Metrica